Nauka dla Społeczeństwa

01.02.2023
PL EN
06.10.2022 aktualizacja 06.10.2022

Politechnika Łódzka liderem w pozyskiwaniu pieniędzy z UE

Fot. materiały prasowe Politechnika Łódzka Fot. materiały prasowe Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka z powodzeniem pozyskuje wsparcie z Unii Europejskiej, m.in. 3 mln euro z programu Horyzont Europa. PŁ to lider wśród polskich uczelni technicznych w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy - powiedział w środę rektor uczelni prof. Krzysztof Jóźwik na rozpoczęcie roku akademickiego.

Tegoroczna 78. już inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się tradycyjnie przemówieniem rektora prof. Krzysztofa Jóźwika.

"Politechnika Łódzka jest liderem wśród polskich uczelni technicznych w pozyskiwaniu środków na badania z UE. Z powodzeniem pozyskujemy wsparcie zewnętrzne. Ponad 3 mln euro zdobyliśmy w programie Horyzont Europa. Nasi naukowcy zrealizują w jego ramach 10 projektów, w tym 3 w roli koordynatora" - podkreślił prof. Jóźwik.

"Znaleźliśmy się na czwartym miejscu w rankingu najbardziej aktywnych instytucji naukowych, które uzyskały dofinansowanie z programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju" - powiedział rektor PŁ zaznaczając, że rośnie poziom naukowy Politechniki Łódzkiej i zwiększa się rozpoznawalność uczelni na arenie krajowej i międzynarodowej.

"Na uwagę zasługuje dofinansowanie 474 publikacji Open Access, co przełożyło się też na awans w międzynarodowym rankingu Webometrics. Szczególnymi publikacjami są patenty. Politechnika Łódzka pozostaje w gronie liderów, utrzymując drugie miejsce w Polsce, z wynikiem 121 udzielonych patentów krajowych i zagranicznych" - zaznaczył. "Przyznaliśmy już 56 nagród w programie o nazwie Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców" - dodał.

"Politechnika Łódzka jest otwartym miejscem wymiany poglądów na aktualne problemy, ale także tworzy przestrzeń do twórczej dyskusji o kierunkach rozwoju globalnego. Niewątpliwie jednym z takich tematów jest sztuczna inteligencja. Rozpoczęliśmy cykl seminariów i szkoleń poświęconych jej zastosowaniom" - wskazał rektor Jóźwik.

Wojewoda Tobiasz Bocheński podczas uroczystej inauguracji zaznaczył, że Politechnika Łódzka to szczególne połączenie umiejętności. "Uczelnia to spotkanie talentu młodych ludzi z mistrzostwem kadry akademickiej" - podkreślił wojewoda.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas inauguracji mówił o "podziwie dla osiągnięć techniki", ale także o strachu, jaki "budzą niektóre jej objawy". Duchowny nawiązał w ten sposób do nuklearnych gróźb płynących z Rosji po jej napaści na Ukrainę.

Wykład inauguracyjny "Wizja komputerowa i sztuczna inteligencja, czyli jak komputery widzą i rozumieją świat" wygłosiła profesor Anna Fabijańska, która ten najwyższy tytuł naukowy otrzymała nie skończywszy 40 lat.

Politechnikę Łódzką utworzono w 1945 roku. Teraz uczelnia ma 9 wydziałów i 65 kierunków kształcenia. Studiuje tu ponad 11 tys. studentów, z czego 9,4 tys. na studiach stacjonarnych. W PŁ jest 1,2 tys. nauczycieli akademickich i ponad 2,7 pracowników.

PAP - Nauka w Polsce, Hubert Bekrycht

hub/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023