Uczelnie i instytucje

Minister edukacji na UKSW: nie podejmujmy pochopnych decyzji o wysyłaniu studentów na naukę zdalną

.10.2022. Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski (L) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 UKSW w Auditorium Maximum uczelni w Warszawie. PAP/Mateusz Marek
.10.2022. Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski (L) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 UKSW w Auditorium Maximum uczelni w Warszawie. PAP/Mateusz Marek

Nie podejmujmy pochopnych decyzji o wysyłaniu studentów na naukę zdalną. Uniwersytet zdalny to quasi-uniwersytet. Uniwersytet bez studentów na korytarzach jest tylko w połowie tym, czym powinien być – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek na inauguracji roku akademickiego UKSW.

Inaugurację roku akademickiego 2022/2023 rozpoczeła msza św. w kościele akademickim, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W homilii kard. Nycz mówił o misji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – "uczelni związanej z Kościołem, która chce być uczelnią katolicką". "Nie tylko chodzi o to, by być dobrym uniwersytetem, ale o coś więcej, czego nie można zagubić" – mówił.

Kardynał Nycz wymienił trzy najważniejsze zadania w realizacji misji UKSW: "refleksję w świetle Ewangelii nad współczesną nauką i kulturą, szukanie powiązania między fides et ratio tak, aby drogi nauki i wiary nie rozeszły się; podejmowanie tematów ważnych etycznie, w tym rozwijanie nauk o rodzinie, i podejmowanie refleksji filozoficzno-etycznej nad naukami ścisłymi".

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaapelował do władz UKSW, by nie podejmować pochopnych decyzji o wysyłaniu studentów na naukę zdalną. "Uniwersytet zdalny to quasi-uniwersytet. Uniwersytet bez studentów na korytarzach jest tylko w połowie tym, czym powinien być" – stwierdził.

Przyznał, że "czas jest niezwykle trudny, a szaleństwo na rynkach – ogromne". "Ale ceny energii i tak są u nas najtańsze. I to trzykrotnie tańsze niż we Włoszech, dwukrotnie tańsze niż we Francji, Czechach czy na Litwie. Spowodujemy nasza regulacją obniżenie tych cen energii do rozsądnych poziomów. Raz jeszcze proszę: nie podejmujmy pochopnych decyzji krzywdzących dla studentów" – zaapelował Czarnek.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. "Polska jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa potrzebuje własnej, nowoczesnej nauki pomagającej sprostać licznym wyzwaniom. Nauka ma zasadniczo charakter uniwersalny, a jej rozwój wymaga międzynarodowej współpracy. Wiążą się z tym dwojakiego rodzaju zadania – z jednej strony nasz kraj musi być mocnym autonomicznym ośrodkiem rozwoju badań, ich finansowania i wdrażania (...). Z drugiej strony musimy prowadzić szeroko zakrojoną współprace zagraniczną zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i humanistycznych" – napisał prezydent.

Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski zauważył, że przyszłość ojczyzny i narodu w dużej mierze zależy od tego, jaki poziom prezentują polskie uczelnie i ich wykładowcy.

"Ten poziom pod kątem naukowym został oceniony przez władze ministerialne. Jak wiemy, w czerwcu tego roku zakończył się żmudny etap ewaluacji jakości działalności naukowej. Pierwszej przeprowadzonej na nowych zasadach określonych ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" – przypomniał.

"UKSW otrzymało bardzo dobrą ocenę. W wyniku ewaluacji nie utraciliśmy żadnego uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, co więcej, uzyskaliśmy uprawnienia w czterech nowych dyscyplinach – są to nauki o sztuce, językoznawstwo, nauki o kulturze i religii oraz informatyka" – poinformował Czekalski.

UKSW jest wyższą uczelnią publiczną, której początki sięgają 1954 r., kiedy nosiła nazwę Akademii Teologii Katolickiej (ATK). Od 1999 r. działa jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Uczelnia kształci 9600 studentów i doktorantów na 43 kierunkach studiów, ma 13 uprawnień do nadawania stopnia doktora oraz 10 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego. 

PAP - Nauka w Polsce, Agata Zbieg

agz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera