Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
08.11.2022 aktualizacja 08.11.2022

Wyspane kobiety są bardziej zmotywowane do zawodowego działania

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wyspane kobiety są bardziej zmotywowane do zawodowego działania i zdobywania statusu. Mężczyzn to nie dotyczy - sugeruje amerykańskie badanie.

Naukowcy z Washington State University donoszą, że dobry sen to w przypadku kobiet podstawa sukcesów zawodowych.

Badacze przez dwa tygodnie obserwowali 135 pracowników obojga płci - sprawdzali ich sen, nastrój, nastawienie do związanych z pracą zadań oraz analizowali działania w kierunku podwyższania własnego statusu. Odkryli wyraźną zależność związaną ze snem pań.

"Kiedy kobiety dobrze się w nocy wysypiają i ich nastrój się poprawia, stają się bardziej zorientowane na osiąganie statusu i podejmowanie odpowiedzialnych działań w pracy" - informuje prof. Leah Sheppard, główna autorka pracy opublikowanej w piśmie "Sex Roles" (https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-022-01321-1).

"Jeśli ich sen jest słabej jakości i obniża ich nastrój, można zauważyć mniejsze nastawienie na osiąganie celów" - dodaje ekspertka.

Mężczyźni nie byli w tych względach tak silnie podatni na działanie niewyspania. Naukowcy na razie tylko spekulują na temat przyczyn tej rozbieżności. Może ona wynikać z różnic w regulacji emocji, a także w oczekiwaniach społecznych między płciami. Prace z zakresu neurologii wskazują bowiem, że kobiety są zwykle bardziej emocjonalnie reaktywne od mężczyzn i słabiej emocje regulują. Dodatkowo może to być wspierane przez stereotypy kulturowe, według których kobiety reagują bardziej emocjonalnie.

Z drugiej strony mogą działać także stereotypy na temat mężczyzn mówiące, że są oni bardziej ambitni niż kobiety, co nakłada na nich presję zmuszającą do osiągania coraz więcej. W takiej sytuacji nawet gorszy nastrój po źle przespanej nocy słabiej wpłynie na ich decyzje.

Wyniki - zwracają uwagę naukowcy - oznaczają dobre wiadomości dla pań, które chcą rozwijać swoją karierę. Jeśli bowiem zadbają o swój stan emocjonalny i sen, mogą zacząć odnosić większe sukcesy zawodowe.

"Ważne jest, aby swoje aspiracje odnieść do tego, co dzieje się poza pracą, a na co można mieć wpływ. Każdy może zrobić wiele, aby poprawić swój sen i lepiej regulować nastrój" - podkreśla prof. Sheppard. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023