Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
12.11.2022 aktualizacja 12.11.2022

Pierwsza transfuzja wyhodowanych krwinek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W pionierskim badaniu brytyjski zespół podał pacjentom czerwone krwinki wyhodowane w laboratorium. Metoda ma szanse ratować życie i zdrowie pacjentom z chorobami i rzadkimi grupami krwi.

Naukowcy z University of Bristol z kolegami z innych brytyjskich ośrodków wyhodowali czerwone krwinki, które następnie wszczepili ochotnikom.

Jeśli w tych i dalszych testach metoda okaże się skuteczna oraz bezpieczna, pozwoli ograniczyć transfuzje u pacjentów z rzadkimi chorobami krwi, takimi jak np. anemia sierpowata i będzie pomagać osobom z rzadkimi grupami krwi.

Częste tradycyjne transfuzje wymagane przy niektórych schorzeniach powodują komplikacje, np. nadmierny wzrost stężenia żelaza - wyjaśniają naukowcy. Problem stanowią też powstające przeciwciała przeciwko niezgodnym grupom.

Oprócz bezpieczeństwa nowej metody, w trwającym badaniu naukowcy chcą sprawdzić m.in. długość życia krwinek z laboratorium. Spodziewają się jednak, że, ponieważ są one zupełnie świeże, pod tym względem sprawdzą się lepiej niż pochodzące ze zwykłych transfuzji.

Wyhodowane komórki otrzymały dwie osoby i jak dotąd nie pojawiły się u nich żadne skutki niepożądane.

Krwinki powstały z komórek macierzystych pobranych z krwi uzyskanej od dawców.

W kolejnym etapie dziesięcioro ochotników ma otrzymać podobne minitransfuzje.

„To wymagające i ekscytujące badanie stanowi ogromny krok w kierunku wytwarzania krwi z komórek macierzystych. To pierwszy raz, kiedy komórki krwi uzyskane w laboratorium z udziałem allogenicznych dawców podano innym osobom. Z niecierpliwością czekamy na koniec testu, aby dowiedzieć się, jak komórki te się spiszą” - podkreśla kierujący pracami prof. Ashley Toye.

„To naprawdę fantastyczne, że potrafimy już wyhodować wystarczająco dużo czerwonych krwinek o medycznej jakości, aby badanie stało się możliwe. Nie możemy doczekać się rezultatów i sprawdzenia, czy komórki będą działać lepiej, niż standardowo podawane krwinki” - mówi dr Rebecca Cardigan z NHS i University of Cambridge.

Więcej informacji na stronach:http://bristol.ac.uk/news/2022/november/labblood-study.html https://www.bristol.ac.uk/research/impact/stories/red-blood-cells/ (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024