Studenci weterynarii UPWr uczą się i diagnozują choroby zwierząt z pomocą „robokrowy”

Symulator znajduje się na wyposażeniu Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów. fot. Tomasz Lewandowski
Symulator znajduje się na wyposażeniu Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów. fot. Tomasz Lewandowski

Przyszli lekarze weterynarii z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) uczą się badania zwierząt za pomocą ramienia haptycznego. Dzięki nowoczesnemu symulatorowi mają dostęp do najczęstszych patologii w obrębie przewodu pokarmowego koni i krów.

Jak tłumaczy prof. Artur Niedźwiedź, prodziekan ds. klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr, cytowany na stronach internetowych uczelni, urządzenie wykorzystuje technologię haptyczną, w której mechaniczne komunikowanie się z użytkownikami odbywa się poprzez zmysł dotyku, przy użyciu zmieniających się sił, wibracji i ruchów.

„Innymi słowy, za pomocą ramienia robotycznego, omacujemy nieistniejące, wirtualne narządy, jednocześnie zwrotnie uzyskując, poprzez zmysł dotyku, informacje o kształcie i wielkości narządu, jego położeniu i konsystencji” - podaje prof. Niedźwiedź. Jak dodaje, „generowanie sił w ramieniu haptycznym jest możliwe dzięki silnikom, które znajdują się wewnątrz robota, podczas gdy ten umieszczony jest wewnątrz imitującej tylną część ciała zwierzęcia, obudowy z włókna szklanego”.

Urządzenie wykorzystywane jest w procesie dydaktycznym studentów IV, V i VI roku studiów kierunku weterynaria. W pierwszym etapie kształcenia, ramię haptyczne pozwala na naukę toku badania rektalnego w warunkach fizjologicznych.

„Wraz z tradycyjnymi fantomami, zakupionymi przez wydział w 2020 roku, nauka z użyciem urządzeń haptycznych pozwala na przeprowadzenie wstępnego cyklu szkolenia z badania rektalnego krów i koni, na długo przed pierwszym kontaktem z żywym zwierzęciem” - podkreślono na stronie internetowej uczelni.

Kolejny etap szkolenia z wykorzystaniem ramienia haptycznego dotyczy studentów odbywających staże kliniczne.

„W tym przypadku, wykorzystując technologię haptyczną można układać dowolne scenariusze kliniczne i za pomocą jednego kliknięcia myszką symulować poszczególne choroby morzyskowe u koni, ciążę, bądź różne fazy cyklu jajnikowego” – opowiada prof. Artur Niedźwiedź.

Podkreśla, że ten aspekt ćwiczeń jest absolutnie unikatowy, trudny bądź niemożliwy do przeprowadzenia za pomocą klasycznych symulatorów, co powoduje, że po raz pierwszy w historii studenci będą mogli „na zawołanie” mieć dostęp do najczęstszych patologii w obrębie przewodu pokarmowego koni i krów. „Co istotne, nadzorujący nauczyciel obserwuje cały proces badania na ekranie monitora, ma więc możliwość w czasie rzeczywistym udzielać wskazówek, korygować ustawianie i położenie dłoni, co w przypadku badania na żywym zwierzęciu jest niemożliwe” – dodaje naukowiec UPWr.

Uczelnia zakupiła ramię haptyczne, które jest na wyposażeniu Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów, za 600 tys. złotych. Koncepcyjnie i informatycznie opracowała je prof. Sara Baillie z Uniwersytetu w Bristolu, lekarz weterynarii z długoletnim stażem dydaktycznym, specjalizująca się w chorobach zwierząt gospodarskich i koni, która jednocześnie jest informatykiem i programistą.

Jak podkreślono na stronach uczelni, wrocławski Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego jest jedynym wydziałem weterynaryjnym w kraju, który dysponuje takim nowoczesnym robotem. W Europie korzystają z niego jeszcze tylko studenci w Utrechcie, Royal Veterinary College Londyn, Uniwersytecie w Bristolu i Uniwersytecie w Edynburgu.

Nauka w Polsce

amk/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

  • fot. materiały prasowe

    Perełki z europejskich zbiorów podczas Pikniku Archiwalnego w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera