Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
28.12.2022 aktualizacja 28.12.2022

Stowarzyszenie WroSpace: jesteśmy społecznikami, dołącza do nas wielu naukowców

Jesteśmy społecznikami, do których dołącza wielu naukowców; wspólnie tworzymy wyjątkowe wydarzenia - podkreśla Anna Bukiewicz-Szul z Stowarzyszenia WroSpace, laureata nagrody Popularyzator Nauki 2022 w kategorii Instytucja.

Stowarzyszenie WroSpace otrzymało nagrodę Popularyzator Nauki 2022 w kategorii Instytucja. Jury zwracało uwagę zwłaszcza na najważniejsze przedsięwzięcie organizowane przez WroSpace - World Space Week Wrocław, określając je jako wydarzenie na najwyższym poziomie, na wielką skalę. "Jesteśmy wolontariuszami, którzy w pewnym momencie postanowili dzielić się swoją pasją troszkę na większą skalę. Dzisiaj stoimy tutaj i tak naprawdę widzimy, że droga, którą obraliśmy jest tą właściwą i obiecujemy, że będziemy nią nadal kroczyć" - zaznaczyła członkini Stowarzyszenia zarządu WroSpace Anna Bukiewicz-Szul, odbierając nagrodę w imieniu zespołu.

Stowarzyszenie WroSpace od 2018 r. zrzesza wolontariuszy, którzy popularyzują wiedzę z zakresu nauk ścisłych i inżynieryjnych, zwłaszcza technologii kosmicznych i astronomii.

Ich flagowym projektem jest impreza o tematyce kosmicznej: World Space Week Wrocław (WSWW), która wielotysięczną widownię przyciąga już od 2017 roku. Drugim flagowym projektem Stowarzyszenia, także organizowanym już od 2017 r., jest Yuri’s Night Wrocław (YNW).

"Wszystko zaczęło się w roku 2016 - kiedy to w szkole, w której wcześniej pracowałam, zrealizowałam projekt, który się nazywał Aris w Salezie. Wtedy poznałam tę tematykę związaną z kosmosem - i mnóstwo wspaniałych ludzi, z którymi założyliśmy WroSpace. Nie spodziewaliśmy się, że to, co wtedy rozpoczynamy, w 2017 roku - stanie się wydarzeniem ogólnopolskim, tak lubianym, popularnym, tak świetnie odbieranym. Formuła tego wydarzenia jest czymś wyjątkowym; jest doceniona nie tylko w Polsce, ale też w Europie" - podsumowuje Bukiewicz-Szul.

Zwróciła uwagę, że stowarzyszenie "celuje tym wydarzeniem w szeroką publiczność".

"Nie skupiamy się tylko i wyłącznie na pasjonatach albo tylko na dzieciach. Są tam wydarzenia, które są skierowane do dzieci i młodzieży, do pasjonatów, profesjonalistów, do sektora biznesowego, do wszystkich" - mówi.

WroSpace to stowarzyszenie wolontariuszy popularyzujących nauki ścisłe i technikę - przede wszystkim zagadnienia związane z kosmosem i jego eksploracją. Edukuje dzieci i młodzież, pomaga określić potencjalną ścieżkę kosmicznej kariery, wspiera polską myśl technologiczną, promuje polskie osiągnięcia naukowe, prowadzi działania edukacyjne z zakresu kompetencji inżynieryjnych. "Jesteśmy społecznikami, dlatego też tylu naukowców, tyle wspaniałych osób dołącza do nas i wspólnie tworzymy wyjątkowe wydarzenia" - podkreśliła przedstawicielka WroSpace.

Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024