Przedstawiciele Lubelskiego Festiwalu Nauki: to nagroda dla 50 tysięcy popularyzatorów nauki

Fot. PAP/ Paweł Wernicki
Fot. PAP/ Paweł Wernicki

To nagroda dla 50 tysięcy popularyzatorów nauki z Lubelszczyzny, którzy od 18 lat tworzą Lubelski Festiwal Nauki. Konsoliduje i pokazuje, że nasza praca ma sens i powinna być kontynuowana - podkreślają przedstawiciele Lubelskiego Festiwalu Nauki, który został laureatem konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Zespół.

Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniająca naukę na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych, a ze względu na liczbę uczestników - jeden z największych festiwali naukowych w Polsce. Jak podkreślili członkowie kapituły 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki, wydarzenie to aktywizuje nie tylko mieszkańców Lublina, ale oddziałuje na całe lokalne środowisko.

Za organizację Lubelskiego Festiwalu Nauki odpowiada pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska oraz Urząd Miasta Lublin.

"Otrzymanie wyróżnienia w kategorii +Zespół+ konsoliduje i pokazuje, że praca pięciu publicznych uczelni, które zaangażowały się w ten projekt, 80 instytucji naukowo-badawczych z Lubelszczyzny, a także akademickiego Lublina ma sens i powinna być kontynuowana. Jest to dla nas ogromna radość" - mówi prof. Dorota Kołodyńska, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS.

"To nagroda dla 50 tysięcy popularyzatorów nauki z Lubelszczyzny, którzy wraz z nami od 18 lat tworzą Lubelski Festiwal Nauki dla już ponad 600 tysięcy uczestników" - zaznacza prof. Adam Waśko, prorektor ds. rozwoju uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Misję popularyzacji wiedzy o badaniach naukowych, narzędziach, technologiach i wyzwaniach naukowców Festiwal realizuje m.in. na wykładach, warsztatach, ćwiczeniach, wystawach, spektaklach, konkursach czy w grach terenowych.

"Na przestrzeni tych niespełna 20 lat zorganizowaliśmy powyżej 16 tysięcy projektów popularnonaukowych ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki. Gdybyśmy chcieli policzyć czas trwania tych projektów to moglibyśmy powiedzieć, że nasz festiwal trwałby nieprzerwanie przez cztery lata kalendarzowe. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy cały czas tak pełni pasji, zaangażowania - podkreśliła z kolei dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynatorka Festiwalu na UMCS. - Jesteśmy wszyscy miłośnikami nauki, kochamy to co robimy i właśnie tę pasję zaszczepiamy w umysłach i sercach młodych ludzi, którzy odkrywają, że nauka potrafi być ciekawa, że niesie ze sobą dużo radości. Z przeświadczeniem o służebnej roli nauki, która zmienia świat na lepsze, będziemy szli przez kolejne edycje tego niezwykłego wydarzenia" - zadeklarowała.

Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera