Prof. Kowalczyk: ochrona przyrody coraz ważniejsza dla społeczeństwa

Fot. PAP/ Paweł Wernicki
Fot. PAP/ Paweł Wernicki

Przyroda i ochrona przyrody są coraz ważniejsze dla społeczeństwa. Popularyzacja pomaga w odkrywaniu tajemnic przyrody, ale też w dotarciu do decydentów, którzy podejmują decyzje w zakresie ochrony środowiska - mówi prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN. W konkursie Popularyzator Nauki Instytut otrzymał pozaregulaminową Nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego.

Redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną Instytutowi Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Redakcja oceniła Instytut za wieloletnią aktywność popularyzatorską, otwartość na media, chęć dzielenia się wiedzą oraz wynikami swoich badań zarówno ze społecznością, jak i podmiotami, które decydują w Polsce o ochronie przyrody. Instytut praktykuje takie podejście od lat.

"Ta nagroda to docenienie naszych wysiłków jeśli chodzi o popularyzację wiedzy. Staramy się w Instytucie spopularyzować praktycznie każdy artykuł naukowy, ale też wykorzystywać wiedzę naukową, którą gromadzimy, w ochronie przyrody - mówi prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN. - Ta nagroda może nas zmobilizować, żeby jeszcze zwiększyć te wysiłki, bo przyroda i ochrona przyrody są coraz ważniejsze dla społeczeństwa. Widzimy to w Puszczy Białowieskiej, gdzie kiedyś łatwiej było spotkać wilka niż turystę z mapą na rowerze. Teraz się to zmienia. Jest większe zainteresowanie w odkrywaniem tajemnic przyrody i nauka w tym pomaga, a szczególnie popularyzacja nauki" - podkreśla prof. Kowalczyk.

Popularyzacja - jak zaznacza - pozwala przekładać wiedzę naukową na język zwykłego obywatela. "To jest okno, dzięki któremu społeczeństwo może zobaczyć, czym się zajmują naukowcy, jakie ciekawe badania prowadzą, czemu te badania służą. (...) Dzięki temu otwieramy naukę, może ona dotrzeć nie tylko do społeczeństwa, ale szczególnie do decydentów, którzy podejmują decyzje" - zaznacza.

"Mam nadzieję, że nagroda (...) przyczyni się do ochrony przyrody, do tego żeby nam się żyło lepiej w czystszym powietrzu w zielonej, pięknej przyrodzie. Co jest szczególnie ważne w dobie wyzwań cywilizacyjnych i dobie ocieplenia klimatu" - podsumowuje.

Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera