Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
22.12.2022 aktualizacja 22.12.2022

Prezydent podpisał ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą po przekształceniu Centralnego Szpitala Klinicznego CSK Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powstanie Państwowy Instytut Medyczny MSWiA.

Przekształcenie w drodze ustawy ma pozwolić szpitalowi na płynne przejście z formy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do instytutu badawczego. Regulacja ma też pozwolić na uniknięcie formalnych komplikacji związanych z brakiem następstwa prawnego pomiędzy CSK, a nowo powstałym PIM MSWiA.

Instytut z dniem przekształcenia będzie miał wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był CSK MSWiA oraz przejmie jego pracowników. Rozwiązanie ma przyczynić się do zagwarantowania ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej i zapobiec wystąpieniu trudności z zapewnieniem kadr.

Według autorów projektu inicjatywa przekształcenia placówki wyszła od samych lekarzy szpitala MSWiA oraz byłych i obecnych władz tej placówki, a nie z resortu.

Przekształcony instytut będzie mógł pozyskiwać pieniądze ze źródeł zewnętrznych, na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - jako podmiot leczniczy CSK MSWiA nie mógł o nie wnioskować samodzielnie.

16 listopada ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym uchwalił Sejm. Następnie 14 grudnia poprawki do ustawy wprowadził Senat i przesłał uchwałę do Sejmu; tego samego dnia - pozytywnie - poprawki zaopiniowały sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz zdrowia. Następnego dnia część senackich poprawek zaakceptował Sejm.

Jedna z nich określiła, że pierwsza sześcioletnia kadencja dyrektora Instytutu będzie liczona od wejścia ustawy w życie. Sejm zgodził się również na doprecyzowany przez Senat zapis o obowiązku lustracyjnym kierownictwa PIM MSWiA.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ akub/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024