Uczelnie i instytucje

PKP Intercity rozpoczęły współpracę z Politechniką Wrocławską

Prof. dr hab. inż. Tomasz Nowakowski Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni (z lewej) i dr inż. Artur Resmer Członek Zarządu PKP Intercity (z prawej). Fot. materiały prasowe.
Prof. dr hab. inż. Tomasz Nowakowski Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni (z lewej) i dr inż. Artur Resmer Członek Zarządu PKP Intercity (z prawej). Fot. materiały prasowe.

PKP Intercity podpisały umowę o współpracy naukowo-technicznej z Politechniką Wrocławską. Studenci skorzystają m.in. ze staży, praktyk, zajęć praktycznych oraz wizyt studyjnych. Przewoźnik i uczelnia będą współpracować w tworzeniu nowych kierunków studiów i specjalności.

PKP Intercity poinformowały w komunikacie, że porozumienie o współpracy podpisali prof. dr hab. inż. Tomasz Nowakowski, prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni, oraz członek zarządu PKP Intercity dr inż. Artur Resmer.

„Wdrażanie w życie tych ambitnych planów, zakładających inwestycje w tabor, infrastrukturę i rozwiązania technologiczne, oznacza potrzebę posiadania wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej oraz wymiany wiedzy i doświadczeń ze środowiskiem naukowym. W tym celu spółka podejmuje współprace z najlepszymi polskimi uczelniami technicznymi” - napisano w komunikacie.

„Politechnika Wrocławska kształci inżynierów, którzy są znakomicie przygotowani do realizacji stawianych im zadań. Firmy oczekują jednak od uczelni nie tylko dobrze wykształconych absolwentów, ale absolwentów przygotowanych stricte pod konkretne wymagania. Dlatego jestem przekonany, że dzisiejsza umowa przyniesie obu stronom wiele korzyści. Porozumienie to także dowód uznania wysokiego poziomu naszych naukowców, którym teraz łatwiej będzie realizować badania wspólnie z PKP Intercity” - powiedział cytowany w komunikacie Nowakowski.

Przedmiotem umowy z Politechniką Wrocławską jest także współpraca naukowo-techniczna – wzajemne wsparcie merytoryczne oraz wymiana doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej, m.in. przez realizowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, przygotowywanie analiz i ekspertyz, organizowanie wizyt studyjnych dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych PKP Intercity.

„Ważnym punktem porozumienia będzie też propagowanie wśród społeczeństwa branży kolejowej i jej rozwoju, promocja transferu dorobku naukowego do branży kolejowej przez organizację konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej, wspólne publikacje branżowe i naukowe, współpraca z biurem karier uczelni, udział w gremiach doradczych partnerów celem planowania wspólnej działalności dydaktycznej i badawczo-rozwojowej” - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Artura Resmera Wrocław, Kraków i Warszawa to ważne miasta zarówno na kolejowej, jak i edukacyjnej mapie Polski. "Współpraca z najlepszymi kuźniami talentów i umiejętności w kraju pomoże PKP Intercity dalej rozwijać transport przyszłości, którym jest kolej. Zależy nam na pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników, a absolwenci uczelni zyskują łatwiejsze rozpoczęcie kariery zawodowej – korzyści z tej współpracy odnosi każda ze stron” - wskazał Resmer, cytowany w komunikacie.

Politechnika Wrocławska to już trzecia uczelnia, która rozpoczęła współpracę z PKP Intercity. W grudniu zeszłego roku podobne porozumienie o współpracy naukowo-technicznej i edukacyjnej zostało podpisane z Politechniką Krakowską, a 31 stycznia 2023 r. do grona dołączyła Politechnika Warszawska.(PAP)

Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera