Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
23.02.2023 aktualizacja 23.02.2023

Polskie Towarzystwo Matematyczne nagrodziło popularyzatora Marcina Emila Kuczmę

Adobe Stock Adobe Stock

Dr Marcin Emil Kuczma z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał Nagrodę Główną PTM (2022) za 50-letnią pracę na rzecz Olimpiady Matematycznej i popularyzację matematyki.

Nagroda im. Samuela Dicksteina jest jedną z nagród głównych Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki.

Dr Marcin E. Kuczma - emerytowany pracownik Wydziału MIM UW - jest znany m.in. jako twórca zadań i łamigłówek matematycznych. Doceniono go za działania na rzecz Olimpiady Matematycznej, a także popularyzację polskiego udziału w tej olimpiadzie na arenie światowej. Nagrodę otrzymał też za 40-letnią unikatową formę popularyzacji matematyki, m.in. w postaci publikowanego w miesięczniku Delta „Klubu 44 M”. To rubryka, w której m.in. publikowane są ciekawe zadania matematyczne dla czytelników.

"Marcin Emil Kuczma na marginesie poważnej działalności naukowej (w 'Mathematical Reviews' znajdujemy 11 recenzowanych jego prac z lat 1968-2015) i dydaktycznej (w tym translatorskiej - przekłady na język angielski czterech monografii matematycznych polskich autorów) prowadzi szeroko cenioną działalność popularnonaukową. Od wielu lat działa z wielkim zaangażowaniem w Olimpiadzie Matematycznej (zarówno w Komitecie Okręgowym w Warszawie, jak i w Komitecie Głównym), pracował w niej niestrudzenie także w najtrudniejszych dla Olimpiady latach. Ma istotny wkład w Olimpiady Międzynarodowe" - czytamy w uzasadnieniu decyzji jury na stronie PTM.

W decyzji jury przypominano, że matematyk jest też autorem cenionych zbiorów z zadaniami olimpijskimi, a trzy z nich wydane po angielsku szeroko upowszechniają polskie zadania olimpijskie na świecie. Podobnie jest z artykułami Marcina E. Kuczmy publikowanymi w czasopiśmie "American Mathematical Monthly".

"Imponującym i całkowicie unikatowym osiągnięciem Kuczmy jest ponad 40-letnie prowadzenie przez niego 'Klubu 44 M' w popularnonaukowym miesięczniku 'Delta'" - napisano w uzasadnieniu jury.

Jury przypomina, że publikacje matematyka zyskały uznanie na świecie: w 1992 roku dr Kuczma otrzymał Medal Davida Hilberta przyznawany przez World Federation of National Mathematics Competition. Wspólnie z Kuczmą nagrodę tę otrzymali wówczas również Murray Klamkin i Martin Gardner. A to, zdaniem jury, "dobitnie świadczy o randze tego wyróżnienia".

Ponadto Marcin Emil Kuczma publikował książki i artykuły popularnonaukowe (w tym w "Delcie" oraz w czasopiśmie "Matematyka - Społeczeństwo - Nauczanie"), a także występował z odczytami na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Samuel Dickstein (1851-1939), imieniem którego nazwano nagrodę PTM, był matematykiem, pedagogiem, encyklopedystą i historykiem nauki. Założył i wydawał czasopismo "Wiadomości Matematyczne".

Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1979 r. Wśród laureatów są m.in. Paweł Strzelecki, Lech Maligranda, Danuta Ciesielska. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Ludwika Tomala

lt/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024