Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
23.02.2023 aktualizacja 27.02.2023

Modułowy wieżowiec - projekt polskich studentów, w TOP 50 międzynarodowego konkursu architektonicznego

źródło: Politechnika Śląska źródło: Politechnika Śląska

Zaprojektowany przez Polaków modułowy wieżowiec z recyklingu znalazł się na liście TOP 50 konkursu The Skyrise 2022. Autorami projektu są studenci: Dawid Drożdż z Politechniki Śląskiej oraz Jacek Czudak i Mateusz Nisiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Projekt jako jedyny z Polski znalazł się na liście TOP 50 konkursu The Skyrise 2022, którego organizatorem był Impact Design Competitions - poinformowała Politechnika Śląska. 

Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu "innowacyjnego i ikonicznego wieżowca", który łącząc wiele funkcji stałby się punktem orientacyjnym w mieście. Obiekt miałby powstać na działce o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, natomiast nie było ograniczeń co do jego wysokości. Propozycja miała charakteryzować się wyjątkową estetyką, przemyślaną organizacją przestrzenną oraz zróżnicowanym programem, który uwzględniałby przestrzenie mieszkalne.

"Nasza propozycja na wyzwanie konkursowe to wieżowiec z modułów. Dzięki temu wszelkie modyfikacje obiektu mogą być łatwo wprowadzane, a dostosowanie go do możliwości lokalizacji i wpisanie w tkankę miejską nie stanowiłoby problemu. Taki wieżowiec miałby główny rdzeń, w którym wszystkie moduły byłyby poddawane recyklingowi lub przebudowywane przed przymocowaniem do elewacji rdzenia. Budynek mógłby rosnąć i ciągle się zmieniać, dając mieszkańcom swobodę decydowania, w jakiej konfiguracji przestrzennej chcą mieszkać" – powiedział Dawid Drożdż, cytowany w materiale prasowym uczelni.

źródło: Politechnika Śląska
Źródło: Politechnika Śląska

Młody architekt dodał, że zaprojektowany wieżowiec zawiera całą gamę modułów do wyboru — zarówno mieszkalnych, jak i wspólnego użytku, takie jak parki, kina, sklepy. Dzięki temu budynek może zaspokoić większość potrzeb mieszkańców. Wszystkie moduły w pełni nadają się do recyklingu lub wykonane są z materiałów, które można ponownie wykorzystać w przyszłości przy budowie nowych elementów.

Jak podkreślają studenci, ich projekt mógłby być wykorzystany w takich metropoliach, jak Tokio, czy Hongkong, gdzie występuje duża gęstość zaludnienia. (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024