WEIT PG nagrodził projekty badawcze swoich studentów

I nagroda; Patryk Kalkowski, Adam Glaza z opiekunem projektu, prof. Łukszem Kulasem oraz dr inż. Krzysztof Nowicki, prof. PG, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia i prof. Jacek Stefański, dziekan WETI. Fot. Bartosz Bańka/PG
I nagroda; Patryk Kalkowski, Adam Glaza z opiekunem projektu, prof. Łukszem Kulasem oraz dr inż. Krzysztof Nowicki, prof. PG, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia i prof. Jacek Stefański, dziekan WETI. Fot. Bartosz Bańka/PG

Prototyp systemu demonstrującego sposób połączenia technologii blockchain z rozwiązaniami typu Internetu Rzeczy IoT (ang. Internet-of-Things) oraz klasyfikator stylu tekstu, odróżniający teksty naturalne od sztucznych - to dwa najlepsze projekty badawcze studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG

Projekt badawczy "Urządzenia IoT wykorzystujące technologię blockchain" Patryka Kalkowskiego i Adama Glazy został wybrany przez dziekana Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (WETI PG) jako najlepszy spośród 80 projektów badawczych przygotowanych przez studentów tego wydziału. Opiekunem projektu był dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. PG. Jego główną osią jest użycie ogólnodostępnych technologii blockchain w nowych rozwiązaniach z obszaru Internetu Rzeczy.

„W chwili obecnej technologie blockchain, pomimo swojego przełomowego charakteru i ogromnych możliwości aplikacyjnych, są najczęściej wykorzystywane w bardzo ograniczonym zakresie” - podała PG w informacji opisującej projekt. Jak podkreślili jego autorzy, „dostępne publikacje naukowe opisują co prawda przykłady możliwych do realizacji systemów, lecz żadna ze znalezionych publikacji nie pokazuje wyników praktycznego wdrożenia systemu”.

„Co więcej, żadna ze znalezionych publikacji nie dotyczy możliwości praktycznego zastosowania technologii blockchain w połączeniu z rozwiązaniami Internetu Rzeczy IoT (ang. Internet-of-Things), w tym z pojazdami bezzałogowymi i robotami, co jest jednym z najciekawszych i najważniejszych trendów” - zauważyli młodzi badacze.

W ramach projektu opracowali oni funkcjonalny prototyp systemu demonstrującego sposób połączenia technologii blockchain z rozwiązaniami typu IoT.

„Sposób ten jest na tyle uniwersalny i łatwy w implementacji, że możliwe jest jego łatwe przeniesienie do innych rozwiązań IoT, a także pojazdów autonomicznych, np. robotów inspekcyjnych" - zaznaczają autorzy projektu. „Rozwiązanie może być wykorzystane zarówno w innowacyjnych sposobach mikropłatności, jak i w poprawieniu bezpieczeństwa urządzeń IoT” - dodają.

Projekt badawczy ma być kontynuowany w ramach jednego z projektów H2020 o akronimie InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things), który jest realizowany na Politechnice Gdańskiej.

Jak podkreślono w informacji PG, wynikami projektu i ich praktycznym wykorzystaniem zainteresowane są trzy firmy, z czego jedna z Austrii zajmująca się rozwiązaniami dla zastosowań typu smart city.

W ramach drugiej edycji projektów badawczych, która jest kontynuacją przedmiotu Projekt grupowy na studiach II stopnia na WETI PG, studenci zrealizowali niemal 80 projektów. Jury konkursu na „najlepszy projekt na WETI” przyznało cztery nagrody i dwa wyróżnienia dziekana.

Najlepszym projektem z dziedziny sztucznej inteligencji nagrodzonym przez firmę SP Global został klasyfikator naturalności stylu tekstu. Opiekunem tego projektu jest prof. Piotr Szczuko, a kierownikiem Jan Tobolewski. W skład zespołu wchodzą Karol Baran i Natalia Rucińska.

Stworzony przez studentów klasyfikator stylu tekstu odróżnia teksty naturalne, pisane przez osoby, od sztucznych, generowanych algorytmicznie. Szczególny nacisk w tym rozwiązaniu położono na szkodliwą tematykę wypowiedzi dotyczących zdrowia, profilaktyki, leczenia, stosowania szczepień i innych zagadnień, w których "pozorna wiarygodność fake newsa może łatwo wprowadzać czytelników w błąd”.

„W projekcie zgromadzono odpowiednio istotny zbiór danych, wykonano implementację wymaganych modułów aplikacji: generowania próbek tekstu, parametryzacji danych, uczenia klasyfikatora, badania jego dokładności” - czytamy w informacji uczelni. Opracowana i wykorzystywana w projekcie metodyka jest uniwersalna i może być przystosowana do wykorzystania z dowolnymi modelami generującymi tekst, także najnowszymi takimi jak GPT-4, którego wydanie jest planowane na rok 2023.

Nowością w tym roku na PG był udział w tworzeniu projektów badawczych przez studentów z międzywydziałowych studiów na kierunku inżynierii biomedycznej. Nagrodę dziekana Wydziału Chemicznego PG otrzymał projekt pt. „Interakcje biomolekuł w wytwarzaniu addytywnym materiałów”, którego celem była ocena oddziaływań materiałów chitozanowych wytwarzanych innowacyjną i opatentowaną na Politechnice Gdańskiej metodą saturacji CO2, z wybranymi bakteriami oraz liniami komórkowymi tkanki skórnej. Jego opiekunami jest dr hab. inż. Robert Tylingo oraz prof. uczelni dr inż. Szymon Mania, a twórcą Karol Staszczyk.

Opracowany materiał, metoda jego wytwarzania oraz właściwości aktualnie stanowią jedyne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie niemodyfikowanej formy chitozanu w technologii druku 3D z wykorzystaniem hydrożeli.

Wręczenie nagród i prezentacja projektów odbyła się pod koniec lutego podczas inauguracji studiów II stopnia na WETI PG.

Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Łódź/ Rekordowa liczba prac zgłoszonych do jubileuszowej edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

  • Dr Hanna Machińska, gj/soa PAP/Grzegorz Jakubowski

    Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera