Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
13.04.2023 aktualizacja 13.04.2023

Tarnów/ Komora fitotronowa powstała w centrum badawczo-rozwojowym Grupy Azoty

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Grupa Azoty kosztem ok. 1,5 mln zł uruchomiła komorę fitotronową przy swoim centrum badawczo-rozwojowym w Tarnowie. W obiekcie będzie badany wpływ preparatów nawozowych na rośliny w różnych dawkach i formulacjach, niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych.

Jak poinformowała spółka w środowym komunikacie, kontenerowa komora fitotronowa, która stanęła obok CBR Grupy Azoty w Tarnowie umożliwi spółce prowadzenie badań przy kontrolowanych parametrach, takich jak temperatura, natężenie światła, poziom dwutlenku węgla czy wilgotność.

„Inwestycja pozwoli sprawdzić wpływ testowanych preparatów nawozowych na badane rośliny w różnych dawkach i formulacjach, niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych” - wskazano. Koszt fitotronu to ok. 1,5 mln zł.

Fitotron wyposażono w oprogramowanie sterujące odpowiadające za system nawadniania, ogrzewania oraz sterowanie oświetleniem optymalizujące obsługę komory. W obiekcie zostały zamontowane energooszczędne diody LED emitujące światło, którego natężenie i czas „nasłonecznia” można regulować w zależności od aktualnych potrzeb badawczych. Zmianom podlega również stopień wilgotności oraz symulowana siła wiatru. Wszystkie te parametry sterowane są komputerowo, z możliwością dokładnego zaplanowania konkretnego okresu wegetacyjnego.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, cytowany w komunikacie, wyjaśnił, że uruchomienie komory fitotronowej to odpowiedź na potrzeby badawcze Centrum w zakresie uprawy roślin w kontrolowanych warunkach klimatycznych. Do tej pory badania takie były zlecane przez spółkę zewnętrznym partnerom.

„Nie mam wątpliwości, że uruchomiony fitotron istotnie zwiększy nasze zdolności w zakresie wprowadzania na rynek optymalnych formuł nawozowych – zarówno w kontekście bezpieczeństwa dla środowiska, ale również efektywności nowych produktów. Warto dodać, że fitotron jest kolejnym projektem z obszaru B+R, wpisującym się w nasz strategiczny projekt 'Zielone Azoty' – tym razem w obszarze agro” - zaznaczył Hinc.

Zgodnie z zapowiedziami docelowo przy centrum badawczo-rozwojowym powstanie również szklarnia badawcza, która zwiększy możliwości spółki w zakresie badań wzrostu roślin i procesów zachodzących w glebie. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mmu/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024