Naukowcy opracowali środek sterylizujący dla kotów w zastrzyku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pojedynczy zastrzyk z terapii genowej zapobiegł ciąży u kotów. Wyniki badania amerykańskich naukowców zostały opublikowane we wtorek w „Nature Communications”.

Szacuje się, że na świecie żyje 600 milionów kotów domowych. Osiemdziesiąt procent z nich to koty bezpańskie. Żyją zazwyczaj w złych warunkach i polują na dzikie zwierzęta. Ponieważ ich eutanazja w przepełnionych schroniskach budzi wątpliwości etyczne, naukowcy od dawna szukają nieinwazyjnej metody sterylizacji.

Amerykańscy naukowcy opracowali terapię genową w formie jednego zastrzyku, który podali dziewięciu kocicom. Okazało się, że preparat wstrzymał owulację i udało się zapobiec ciąży u sześciu z nich. Element składowy wstrzykniętej substancji wpływał na hormon antymüllerowski i powodował wstrzymanie jajeczkowania. Już wcześniej działanie preparatu sprawdzono w doświadczeniach na myszach.

Naukowcy nie zaobserwowali działań niepożądanych u kocic dwa lata po podaniu zastrzyku. Stwierdzono też, że terapia nie upośledza zachowań godowych, jedynie nie dochodzi do zapłodnienia.

Naukowcy zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo zaproponowanej terapii, ale uzyskane wyniki są bardzo obiecujące.

Więcej informacji w materiale źródłowym.  (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii

  • 24.03.2024 EPA/ATEF SAFADI

    Jerozolima/ W bazylice Grobu Świętego naukowcy odkryli największy znany średniowieczny ołtarz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera