Historia i kultura

Kapituła Nagrody i Wyróżnień Polonicum dokonała wyboru tegorocznych laureatów

19.08.2011. PAP/Wojciech Pacewicz
19.08.2011. PAP/Wojciech Pacewicz

Kapituła Nagrody i Wyróżnień Polonicum dokonała wyboru tegorocznych laureatów. Nazwiska nagrodzonych poznamy podczas uroczystości, która odbędzie się 20 listopada - poinformowało PAP Biuro Prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda Polonicum jest przyznawana badaczom za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. Celem nagrody jest promowanie kultury polskiej w dziedzinie języka, literatury, kultury, historii i sztuki za granicą.

"Od samego początku odrodzonej Rzeczpospolitej na Uniwersytecie Warszawskim uczymy cudzoziemców oraz szkolimy slawistów i polonistów. Zaś samo Polonicum powstało na fali Odwilży w 1956 roku. Mamy zatem świetne rozeznanie oraz kontakty z różnymi specjalistami w zakresie slawistyki i polonistyki na całym świecie" – powiedział PAP dr Piotr Kajak, wicedyrektor Polonicum. "Nagroda Polonicum honoruje zatem te osoby, które działają na rzecz polskiej sprawy w różnych obszarach kulturowych" – dodał.

O wyborze laureata decyduje Kapituła Nagrody Polonicum, w skład której wchodzą Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu, minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego, minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego, a także prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", dyrektor Biblioteki Narodowej, dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodniczący Rady Centrum Polonicum UW i dyrektor Centrum Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda przyznawana jest raz do roku. Laureat otrzymuje statuetkę wykonaną z brązu oraz pamiątkowy dyplom. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się w listopadzie podczas obchodów Święta Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat nad Nagrodą obejmują Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. prof. Cheong Byung Kwon z Hankuk University of Foreign Studies w Seulu, prof. Oskar Swan z University of Pittsburgh, prof. Yi Lijun z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, a także prof. Zuzanna Topolińska z Uniwersytetu im. św. Cyryla i Metodego w Skopje oraz prof. Luca Bernardini z Instytutu Badań Językoznawczych, Filologicznych i Literackich Uniwersytetu Mediolańskiego. Nagrodzeni zostali również Katedra Slawistyki Zachodniej Uniwersytetu Lipskiego, prof. Constantin Geambaşu z Uniwersytetu Bukareszteńskiego, a także Biblioteka Polska w Paryżu, Polonistyka na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych oraz Polonistyka na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych Hankuk.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum jest ośrodkiem naukowym i dydaktycznym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawową formą jego działalności jest nauczanie cudzoziemców języka polskiego oraz wiedzy o kulturze polskiej. W prowadzonych przez ten ośrodek kursach, lektoratach, wykładach i szkoleniach mogą uczestniczyć zarówno studenci Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni, jak również osoby prywatne, zainteresowane poznaniem naszego kraju, kultury i języka. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera