Kanada/ W pożarach w br. spłonęło już 6 mln hektarów lasów; dymy zagrażają zdrowiu społeczeństwa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W pożarach lasów w Kanadzie spłonęło od początku roku 6 mln hektarów; to 18 razy więcej niż średnia z dziesięciu lat w tym okresie – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Jean-Yves Duclos.

„Obecnie trwają 423 pożary w Kolumbii Brytyjskiej, Nunavut, Albercie, Ontario, Quebeku, Nowej Szkocji, z których połowa jest poza kontrolą” - powiedział Duclos.

Od początku roku z powodu pożarów musiało się ewakuować już łącznie 100 tys. osób, a Duclos ostrzegł, że nie jest to jeszcze szczyt sezonu pożarów lasów, który w Kanadzie przypada na miesiące letnie. Zwrócił też uwagę na zmiany klimatu, które przynoszą ekstrema pogodowe. Podkreślił, że coraz większym problemem stają się konsekwencje docierających daleko dymów z pożarów, zawierających szkodliwe substancje.

„Stan zdrowia naszego społeczeństwa jest ściśle związany ze stanem zdrowia naszego środowiska” - powiedział Duclos, zwracając uwagę, by szczególnie osoby wrażliwe na związki chemiczne zawarte w dymach rozważyły m.in. noszenie szczelnych maseczek i pozostawanie w domu, gdy alerty o jakości powietrza ostrzegają przed wysokim zagrożeniem.

Główna lekarz kraju dr Theresa Tam i jej zastępca dr Howard Njoo podkreślali, że jest coraz więcej naukowych prac dot. długoterminowych skutków bycia narażonym na dym z pożarów. Zwracali też uwagę na rosnącą potrzebę bieżących danych epidemiologicznych. „Musimy być przygotowani na to, co przyniesie przyszłość” - mówiła Tam, zwracając uwagę na związek wydarzeń takich jak pożary lasów ze zmianami klimatu. „Klimat w Kanadzie ociepla się dwa razy szybciej niż w innych krajach” - przypomniał Njoo.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera