Uczelnie i instytucje

Uniwersytet SWPS członkiem sojuszu European Reform University Alliance

03.06.2015. PAP/Jakub Kamiński
03.06.2015. PAP/Jakub Kamiński

Uniwersytet SWPS został członkiem sojuszu European Reform University Alliance w ramach Inicjatywy "Uniwersytety Europejskie" Erasmus Plus. Uniwersytet SWPS to pierwsza i jak dotąd jedyna niepubliczna uczelnia z Polski zaproszona do rodziny Uniwersytetów Europejskich – podała we wtorek uczelnia.

European Reform University Alliance (ERUA) jest sojuszem ośmiu uczelni, zawartym w ramach Inicjatywy "Uniwersytety Europejskie", powołanej i finansowanej przez Komisję Europejską. KE 3 lipca ogłosiła kolejną edycję programu. W skład sojuszu wchodzą University of Paris 8 (Francja, koordynator konsorcjum), Uniwersytet SWPS (Polska), Mykolas Romeris University (Litwa), University of Macerata (Włochy), University of the Aegean (Grecja), University of Las Palmas de Gran Canaria (Hiszpania), Viadrina European University (Niemcy) i New Bulgarian University (Bułgaria).

"Geograficznie i kulturowo jesteśmy polskim niepublicznym uniwersytetem, ale równocześnie jesteśmy częścią międzynarodowej społeczności akademickiej. Wierzymy w europejskie wartości, wokół których tworzone są sojusze uczelni. Od około roku byliśmy członkami stowarzyszonymi sojuszu ERUA. Widzieliśmy, jak konkretne działania w obszarze edukacji, badań i współpracy z otoczeniem w sposób konkretny realizowały ideę uniwersytetu europejskiego" – powiedział cytowany w komunikacie rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak.

"Dołączenie do sojuszu ERUA daje możliwości ścisłej współpracy dydaktycznej i badawczej z europejskimi uczelniami, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a przede wszystkim wspólnego kształcenia przyszłych pokoleń obywateli demokratycznej Europy i działania na rzecz pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych i regionach działalności ERUA" – dodał.

W komunikacie czytamy, że członkostwo w sojuszu umacnia międzynarodową pozycję uczelni i zwiększa jej konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Przekładać ma się również m.in na wymierne korzyści dla całej społeczności uniwersyteckiej takie, jak: rozszerzenie sieci kontaktów, opracowanie nowych, elastycznych i interdyscyplinarnych programów nauczania czy rozwój wspólnej działalności badawczej.

Uniwersytety Europejskie są międzynarodowymi partnerstwami uczelni, które w założeniach mają być europejskimi uniwersytetami przyszłości. Termin uniwersytety obejmuje wszystkie rodzaje instytucji szkolnictwa wyższego. W ich skład muszą wchodzić minimum trzy instytucje szkolnictwa wyższego z co najmniej trzech krajów członkowskich UE lub z innych krajów programu.(PAP)

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera