Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
06.08.2023 aktualizacja 06.08.2023

Komórki pobrane z serca leczą jelita

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W eksperymencie na myszach pobrane z serca komórki macierzyste leczyły chorobę Crohna. W podobny sposób prawdopodobnie można leczyć inne schorzenia zapalne – uważają naukowcy.

Specjaliści z z Ann & Robert H. Lurie Children’s Hospital of Chicago odkryli, że pobrane z serca tzw. komórki macierzyste mezodermy zmniejszają stany zapalne powstające w przebiegu mysiej wersji choroby Crohna.

Według badaczy dokonanie wskazuje na nową metodę leczenia, która może pozwolić na pokonanie istotnych ograniczeń obecnych podejść. Do najważniejszych problemów dzisiaj należy spadająca z czasem skuteczność leczenia i poważne skutki uboczne, w tym ryzyko zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Jak informują naukowcy, do tej pory wykorzystane w badaniu komórki już w testach klinicznych sprawdzano pod kątem leczenia uszkodzeń serca.

"Nasze wyniki są obiecujące i zdecydowanie stwarzają nową platformę dla leczenia pewnych aspektów zapalanych chorób jelit" – twierdzi prof. Arun Sharma, jeden z głównych autorów pracy opublikowanej w piśmie "Advanced Therapeutics" (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adtp.202200261).

Przed autorami dokonania jednak jeszcze sporo pracy – muszą m.in. znaleźć lepszy sposób podawania komórek. W przedstawionym doświadczeniu wstrzyknęli je bezpośrednio do owrzodzeń w jelicie cienkim gryzoni, co wymagało chirurgicznego zabiegu. Docelowo komórki miałyby być podawane dożylnie.

Przed rozpoczęciem badań klinicznych potrzebne więc będą jeszcze kolejne testy na zwierzętach. Korzyści mogą być jednak ogromne.

"Ostatecznie naszym celem jest wykorzystanie tych komórek do leczenia, ale także w profilaktyce, jeszcze zanim objawy choroby Crohna się pojawią. Moglibyśmy także zastosować to podejście w innych chorobach zapalnych. Jego potencjał jest potężny i jesteśmy podekscytowani postępami" – mówi prof. Sharma. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024