Uczelnie i instytucje

Projekt osiedla przyszłości studentów PWr z główną nagrodą w międzynarodowym konkursie

Jak w 2075 r. będzie wyglądać samowystarczalne osiedle? Z tym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. Najlepszy okazał się projekt studentek i studenta z W1 – Mai Stanowskiej, Klaudii Ryś i Mateusza Baranowskiego. Źrodło: PWr
Jak w 2075 r. będzie wyglądać samowystarczalne osiedle? Z tym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. Najlepszy okazał się projekt studentek i studenta z W1 – Mai Stanowskiej, Klaudii Ryś i Mateusza Baranowskiego. Źrodło: PWr

Projekt osiedla przyszłości opracowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Intuiture2075. Zadaniem uczestników było przygotowanie koncepcji samowystarczalnego osiedla, jakie mogłoby istnieć w 2075 roku.

W konkursie wzięli udział studenci z ponad 30 uniwersytetów z jedenastu krajów. Głównym zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby istnieć w 2075 r. – poinformował w czwartek PAP Michał Ciepielski z biura prasowego PWr. Uczestnicy musieli także przewidzieć jego stopniową ewolucję, dostosowując osiedle do bezustannie zmieniających się potrzeb użytkowników, promować integrację sąsiedzką i rozwój technologii.

Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski z Wydziału Architektury PWr, którzy swoją koncepcję przygotowali pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. Ich projekt powstał w ramach kursu „Architecture Design - Environmentally Friendly Dwelling Architecture” na studiach magisterskich.

„Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Zdecydowaliśmy się również na zdefiniowanie potencjalnego odbiorcy osiedla i określenie jego najważniejszych potrzeb, takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, edukacja i integracja międzysąsiedzka oraz silny nacisk na tzw. +well being+ i zdrowie psychiczne” – wyjaśniła Maja Stankowska.

Studenci swoją koncepcję rozszerzyli o rewitalizację historycznego obiektu - stodoły - znajdującego się na działce w Rędzinie, jednym z wrocławskich osiedli oraz o zaprojektowanie usług, miejsc pracy i rekreacji. W założeniu wszystkie konstrukcje miałyby zostać wykonane z niskoemisyjnych materiałów budowlanych.

W ocenie Mateusza Baranowskiego, największym wyzwaniem było pogodzenie wielu na pozór sprzecznych idei. „Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością. Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych” – tłumaczył.

Ostateczna koncepcja zakłada podzielenie osiedla na trzy strefy, zawierające: jednostki mieszkalne uzupełnione o pokoje hostelowe (coliving), domy szeregowe (cohousing) oraz wolnostojące domy jednorodzinne. Dodatkowo na terenie zlokalizowano trzy centra usługowe o różnej funkcji: komercyjnej, edukacyjnej i rolno-hodowlanej, w których znajdują się m.in. strefy co-workingowe, dom kultury, sady, farmy wertykalne i uprawy permakulturowe.

Za zdobycie I miejsca zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. euro.

Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ bar/

Galeria (5 zdjęć)

 • Strefa wejściowa do osiedla. Źródło: PWr
  1/5
  Strefa wejściowa do osiedla. Źródło: PWr
 • Odrestaurowana stodoła. Źródło: PWr
  2/5
  Odrestaurowana stodoła. Źródło: PWr
 • Ogrody osiedlowe z przedszkolem w tle. Źródło: PWr
  3/5
  Ogrody osiedlowe z przedszkolem w tle. Źródło: PWr
 • Widok na strefę domów jednorodzinnych. Źródło: PWr
  4/5
  Widok na strefę domów jednorodzinnych. Źródło: PWr
 • Wieża widokowa z tężnią. Źródło: PWr
  5/5
  Wieża widokowa z tężnią. Źródło: PWr

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

 • Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

  Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

 • Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom

  Czasopismo popularnonaukowe „No Limits” z nagrodą specjalną stowarzyszenia PRom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera