Uczelnie i instytucje

Jest zgoda MEiN na utworzenie studiów lekarskich w Bielsku-Białej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Minister edukacji i nauki wydał decyzję pozwalającą na utworzenie w Bielsku-Białej studiów magisterskich na kierunku lekarskim, które będą prowadzone przez Śląski Uniwersytet Medyczny – oznajmił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„We wtorek dowiedzieliśmy się, że miejscowa Akademia Techniczno-Humanistyczna od 1 września stanie się Uniwersytetem Bielsko-Bialskim. (…) Dziś druga dobra wiadomość: powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. (…) Bielsko-Biała staje się miastem uniwersyteckim” – powiedział minister Grzegorz Puda.

Jak podkreślił, dla wielu młodych osób z Bielska-Białej i Podbeskidzia, to szansa na pozostanie w małej ojczyźnie. „Ci, którzy chcą w przyszłości zostać lekarzami, nie będą musieli już wyjeżdżać do Katowic, Zabrza czy innego dużego ośrodka akademickiego. Nie będą musieli nadwerężać więzów rodzinnych. Będą mogli pozostać w swojej małej ojczyźnie, tu się kształcić, a potem - mam wielką nadzieję - tutaj podjąć pracę, żyć i współtworzyć lokalną społeczność, wzmacniać nasz region” – podkreślił Grzegorz Puda.

Minister podczas piątkowej uroczystości w bielskiej placówce zamiejscowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał przedstawicielom uczelni dokument - podpisany przez szefa MEiN Przemysława Czarnka - o zgodzie na utworzenie od najbliższego roku akademickiego jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim w Bielsku-Białej.

Zdaniem wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, marzeniem nie tylko bielszczan, ale też mieszkańców Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego, było utworzenie wydziału lekarskiego w Bielsku-Białej. "Marzenia się spełnią się: 9 października w bielskim Teatrze Polskim będzie miała miejsce inauguracja roku akademickiego tej uczelni" - powiedział.

Bielska uczenia rozpoczęła już nabór na pierwszy rok. Przygotowano 51 miejsc w trybie stacjonarnym i 24 w niestacjonarnym. Prof. Edward Wylegała, prorektor śląskiej uczelni medycznej do spraw rozwoju i transferu technologii, powiedział PAP, że rekrutacja potrwa jeszcze około 2-3 tygodni. „Mieliśmy 14 kandydatów na jedno miejsce. W Katowicach mieliśmy dziewięciu na jedno miejsce. Cieszymy się bardzo, bo to potwierdza, że było warto. To są ludzie nie tylko z Bielska-Białej i okolicy, ale też z innych rejonów kraju” – poinformował PAP prof. Wylęgała.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zwrócił uwagę, że MEiN i uczelnia dostrzegły potencjał miasta. „To zresztą widać po naborze. (…) Bielski samorząd wspomógł tę inicjatywę, bo dzięki jednogłośnej decyzji rady miejskiej, przekazaliśmy teren o wartości 90 mln zł pod budowę nowej uczelni. (…) To pokazuje, że można robić rzeczy wielkie poza podziałami, które są naturalne w demokracji" – powiedział.

Jarosław Klimaszewski podkreślił, że już w pierwszym roku działania uczelni w Bielsku-Białej, „wszystkie zajęcia praktyczne, będą się odbywały w bielskich szpitalach: Szpitalu Wojewódzkim, Beskidzkim Centrum Onkologii i Szpitalu Pediatrycznym. To podniesie poziom tych szpitali, który już dziś jest wysoki” – zaznaczył.

List intencyjny w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w styczniu bieżącego roku podpisali: rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz starosta bielski Andrzej Płonka.

Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych uczelni medycznych w kraju. Obecnie na kierunku lekarskim studiuje około 4,5 tys. studentów. Zajęcia odbywają się w Katowicach i w Zabrzu. Ogółem na uczelni kształci się około 10 tysięcy studentów.

Do czasu utworzenia bazy uczelni w centrum Bielska-Białej, studenci będą się uczyć tymczasowo w obiekcie na peryferiach, zarządzanym przez bielską Agencję Rozwoju Regionalnego. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szafrański

szf/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera