Uczelnie i instytucje

Na platformie NAVOICA uruchomiono kursy poświęcone zarządzaniu danymi badawczymi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na platformie NAVOICA zostały uruchomione kursy online poświęcone zarządzaniu danymi badawczymi - informuje MEiN. Kursy są skierowane do naukowców, którzy na co dzień pracują z danymi badawczymi, a także do data stewardów wspierających badaczy w ich pracy.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, kursy zostały przygotowane w ramach uczestnictwa Polski w European Open Science Cloud (EOSC). Celem inicjatywy jest stworzenie wirtualnego środowiska służącego m.in. do przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych badawczych. W ramach EOSC tworzone są połączenia między istniejącymi i rozwijanymi się infrastrukturami, usługami, narzędziami i zasobami naukowymi z różnych dziedzin.

Dwa kursy są przeznaczone dla naukowców, którzy na co dzień pracują z danymi badawczymi. Przekazują one uczestnikom wszechstronną wiedzę na temat zarządzania danymi oraz rozwijają umiejętności i kompetencje pozwalające na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Kursy są dostępne są na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Kolejne dwa kursy są skierowane do data stewardów, którzy wspierają naukowców w zarządzaniu danymi badawczymi. Ich uczestnicy poznają m.in. umiejętności niezbędne do realizacji projektów badawczych, a także sposoby na usprawnienie zarządzania danymi w projektach oraz instytucjach naukowych. Kursy dla data stewardów są także dostępne na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Udział w kursach jest bezpłatny i kończy się otrzymaniem zaświadczenia.

Materiały zostały przygotowane przez Narodowe Centrum Nauki na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

NAVOICA www.navoica.pl to ogólnopolska platforma edukacyjna oferująca bezpłatne kursy online typu MOOC (ang. Massive Open Online Courses, pol. masowe otwarte kursy online) realizowane przez uczelnie i instytucje edukacyjne. Materiały dostępne w na platformie mogą być przydatne dla uczniów, nauczycieli, studentów podczas kształcenia na odległość. Nazwa platformy pochodzi od imienia bohaterki popularnej legendy o Nawojce, która jest uznawana za pierwszą polską studentkę.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera