Projekt rozporządzenia ministra zdrowia dot. egzaminu znajomości języka polskiego - do konsultacji publicznych

Pomnik A.MIckiewicza w Warszawie, Adobe Stock
Pomnik A.MIckiewicza w Warszawie, Adobe Stock

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza trafił we wtorek do konsultacji publicznych. Projekt nowelizacji rozporządzenia opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia zmienia rozporządzenie w sprawie zakresu znajomości języka polskiego w mowie i piśmie, niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz egzaminu ze znajomości języka polskiego, niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty.

Projekt zakłada zwiększenie opłaty za egzamin z 400 zł na 500 zł w związku ze wzrostem kosztów organizacji i przeprowadzania egzaminu spowodowanych inflacją.

"Podwyższenie opłaty za egzamin wynika z realnych kosztów przeprowadzenia egzaminu z języka polskiego ustalanych na podstawie m.in. wynagrodzenia, kosztów delegacji komisji egzaminacyjnej oraz kosztów przygotowania materiałów egzaminacyjnych" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Podkreślono, że zmiana dotyczy jedynie wysokości opłaty za egzamin i nie wpływa na treść zaświadczenia o zdaniu egzaminu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prezes Polskiej Akademii Nauk: planowane zmiany w ustawie o PAN mają na celu przejęcie jej majątku

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk, 7 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka

    Rząd planuje przeniesienie nadzoru nad PAN na ministra nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera