ONZ: na świecie żyje dziś 39 mln zakażonych HIV; ludzkość ma szansę pokonać AIDS do 2030 roku

Adobe Stock
Adobe Stock

Wciąż istnieje szansa na pokonanie epidemii HIV/AIDS do 2030, stwierdziła agencja UNAIDS w apelu wydanym z okazji przypadającego 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS. 35 milionów ludzi zmarło dotychczas z powodu chorób związanych z AIDS - informuje na swojej stronie agencja.

Zdaniem UNAIDS kluczową rolę w walce z epidemią powinny mieć organizacje tworzone przez najbardziej dotknięte grupy społeczne: ludzi żyjących z HIV i zagrożonych wirusem. Obecnie jednak - ostrzegła ostatnio dyrektor wykonawcza organizacji Winnie Byanyima - wobec stygmatyzowania ludzi najbardziej narażonych na zakażenie dalszy postęp w walce z AIDS jest zagrożony.

Fot. Infografika PAP

Na świecie żyje dziś 39 milionów ludzi zakażonych wirusem HIV. Około 20 milionów z nich żyje we wschodniej i południowej Afryce, a około 6,5 miliona w regionach Azji i Pacyfiku. 53 procent zakażonych to kobiety, przypomniał portal RFI. W ostatnim roku na świecie wirusem zaraziło się 1,3 miliona ludzi. Liczba nowych zakażeń jest znacznie niższa w porównaniu ze szczytowym 1995 rokiem, w którym odnotowano 3,2 miliona nowych infekcji. Spadły też koszty leczenia. Rok terapii jednej osoby zakażonej w 1995 roku wynosił 25 tysięcy dolarów. Dziś spadł do 70 USD na rok - podał portal.

Fot. Infografika PAP

W Polsce, gdzie od początku epidemii wykryto ponad 30 tys. przypadków zakażeń, liczba wykrytych nowych przypadków wzrasta w ostatnich latach. Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że od początku roku do połowy listopada 2023 r. wykryto 2590 zakażeń, podczas gdy w całym 2022 roku - 2384. (PAP)

os/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera