Prof. Claus von Carnap-Bornheim doktorem honoris causa UW

Fot. materiały prasowe UW
Fot. materiały prasowe UW

Prof. Claus von Carnap-Bornheim - wybitny archeolog, specjalizujący się w badaniach środkowej i północnej Europy pierwszego tysiąclecia naszej ery - otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak podała uczelnia, prof. Claus von Carnap-Bornheim jest badaczem m.in. problematyki okresu rzymskiego. W swojej pracy koncentruje się głównie na zagadnieniach uzbrojenia społeczności barbarzyńskich, miejscach ofiarnych w skandynawskich konfliktach zbrojnych w pierwszych wiekach po Chrystusie i identyfikacji elit plemiennych tego czasu.

Analizował m.in. niejednolitość społeczną oraz kształtowanie się barbarzyńskich elit (pochówek króla Childeryka I, groby okazałe z Mušov); problematykę konfliktów i pól bitewnych (Kalkriese – miejsce klęski Warusa w Lesie Teutoburskim w 9 roku); centra i peryferie kulturowe. W ostatnim czasie badał m.in. emporium z okresu wikińskiego w Haithabu i Danewerk – system średniowiecznych umocnień bagiennych w poprzek Półwyspu Jutlandzkiego. Dzięki staraniom archeologa Haithabu i Danewerk zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - podała uczelnia.

W trakcie wtorkowej uroczystości laudację wygłosił prof. Aleksander Bursche z Wydziału Archeologii UW, promotor honorowego doktoratu.

"Chciałbym wyrazić głębokie podziękowanie za wyróżnienie przyznane mi przez Uniwersytet Warszawski. Z pewnością nie ma wielu wydarzeń w akademickim życiu humanisty, które można byłoby porównać z otrzymaniem prestiżowego tytułu doktora honoris causa. Z jednej strony to wyróżnienie jest docenieniem mojej przeszłości akademickiej, ale z drugiej strony jest także obietnicą przyszłej współpracy pomiędzy UW i moim środowiskiem naukowym" - powiedział prof. Claus von Carnap-Bornheim, cytowany przez UW.

Prof. Claus von Carnap-Bornheim ukończył studia na Uniwersytecie Filipa w Marburgu. Tam też obronił pracę doktorską o wyrobach złotniczych ze znalezisk bagiennych w południowej Skandynawii oraz pracę habilitacyjną pt. Studia nad młodszym okresem rzymskim w Barbaricum. Tytuł profesora uzyskał na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kilonii. Archeolog jest autorem lub współautorem stu osiemdziesięciu publikacji oraz redaktorem lub wydawcą ponad trzydziestu monografii.

Badacz jest związany z instytucjami naukowymi, muzealnymi i konserwatorskimi kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Od 2009 roku pełni funkcję dyrektora państwowej Fundacji Muzeów Kraju Związkowego Szlezwik-Holsztyn na Zamku Gottorf.

Jednym z największych sukcesów naukowca jest stworzenie i kierowanie Centrum Archeologii Bałtyckiej i Skandynawskiej (Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie) - zwraca uwagę UW.

Jednostka ta prowadzi badania w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej, obejmujące okres od epoki kamienia po średniowiecze. Ośrodek współpracuje również z polskimi archeologami, w tym z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego. "Badacze z obu instytucji zaangażowani byli w realizację projektów naukowych dotyczących m.in. naśladownictw rzymskich medalionów czy znalezisk monet rzymskich z cmentarzysk sambijskich. Rezultatem badań były m.in. wspólne publikacje. W ramach wymiany akademickiej prof. Claus von Carnap-Bornheim gościł wielu pracowników UW, jak również studentów i doktorantów" - poinformował Uniwersytet Warszawski.

Archeolog jest badaczem cenionym na arenie międzynarodowej. Za swoje zasługi dla nauki został odznaczony m.in. Orderem Rycerskim Nordstjern przez Króla Szwecji Karola XVI Gustawa, Orderem Rycerskim Danebrog przez Królową Danii Małgorzatę II czy Krzyżem Zasługi pierwszej klasy przez prezydenta Niemiec. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

  • 25.10.2008 PAP/Jacek Bednarczyk

    15 lat temu zmarł filozof Leszek Kołakowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera