Setki tysięcy lat temu archaiczni ludzie polowali na bobry

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Archaiczni ludzie już 400 tys. lat temu polowali na bobry – piszą naukowcy na łamach najnowszego numeru periodyku „Scientific Reports”.

Wykopaliska prowadzone we wschodnich Niemczech wskazują, że już 400 tys. lat temu archaiczni ludzie, nasi wymarli kuzyni, polowali na bobry. Zabijali bobry zarówno dla mięsa, jak i skór. Prawdopodobnie robili to systematycznie, przez co te zwierzęta były ich stałym źródłem pożywienia – dowodzą naukowcy z Niemiec i Holandii.

Dotąd uważano, że głównym źródłem pożywienia ówczesnych ludzi była duża zwierzyna. To przekonanie wynika jednak z faktu, że kości dużych zwierząt dłużej zachowują się w materiale archeologicznym - uważa Sabine Gaudzinski-Windheuser z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji (Niemcy).

„Do tej pory ślady nacięć na kościach bobrów z okresu paleolitu identyfikowano bardzo rzadko i tylko na pojedynczych kościach” - wyjaśnia badaczka. Jak dodaje, zmieniły to szeroko zakrojone prace archeologiczne i najnowsze, powtórne analizy znalezisk.

Naukowcy za pomocą mikroskopów przebadali kości co najmniej 94 bobrów, wydobytych kilka dekad temu na terenie Turyngii.

Zidentyfikowali ślady nacięć za pomocą narzędzi kamiennych. Co ciekawe, dominowały szczątki zwierząt, które dopiero osiągnęły dorosłość. Oznacza to, że ówczesne homininy celowo polowały na niedoświadczone, ale w pełni dorosłe i bogate w tłuszcz zwierzęta.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera