Fot. Adobe Stock

Demografowie: Polska stała się krajem imigracji, ale grozi nam gwałtowny spadek liczby ludności

Polska z kraju emigracji zmieniła się w kraj imigracji – wynika z badania demografów Uniwersytetu Łódzkiego nad przemianami ludności w pierwszym ćwierćwieczu XXI wieku. Analiza wykazała też brak zastępowalności pokoleń prowadzący do szybkiego spadku liczby ludności oraz starzenie się społeczeństwa.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Prof. Kotowska: niska płodność to nie katastrofa, a globalna zmiana

    Niska i bardzo niska płodność to globalna zmiana, dlatego nazywanie jej katastrofą to nieporozumienie - powiedziała PAP prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Dodała, że Polska jest w stanie nieco podnieść płodność, ale liczba urodzeń będzie spadać.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Ekspert: AI może być odpowiedzią na brak pracowników związany z demografią

    Sztuczna inteligencja może być odpowiedzią na braki pracowników, które związane są z niżem demograficznym - ocenił w Studio PAP prof. Jan Kozak, dyrektor Instytutu Łukasiewicz - AI. Wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią efektywnie wykorzystywać narzędzia AI w pracy - dodał.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Demograf: do dorosłości dochodzi pokolenie, dla którego dziecko nie jest oznaką sukcesu życiowego

    Polska w 2025 r. straciła 157 tys. mieszkańców – wynika z danych GUS. Zdaniem demografa prof. Piotra Szukalskiego związane jest to ze zmianą kulturowego znaczenia rodzicielstwa. Do dorosłości dochodzi pokolenie, dla którego dziecko nie jest oznaką sukcesu życiowego – powiedział PAP.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Badania socjologów z UŁ: pięć metropolii wysysa młodzież ze wsi i mniejszych miast

    Pięć dużych ośrodków miejskich wysysa młodych z mniejszych miast. Tragiczna jest sytuacja tzw. ściany wschodniej i peryferii województw, a Kielecczyznę wchłaniają sąsiednie regiony. To wyniki badań migracji Polaków, przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Łódzkiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Raport: oczekiwana długość życia na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

    Tzw. oczekiwana długość życia na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii – wykazał najnowszy raport obejmujący 204 kraje, a opublikowany przez „Lancet”. Jego autorzy alarmują jednak, że wzrasta śmiertelność nastolatków i ludzi młodych.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

    Aby populacja ludzi w długiej perspektywie nie wymarła, w globalnym rachunku na jedną kobietę powinno przypadać co najmniej 2,7 dzieci. To o wiele większy współczynnik dzietności, niż dotychczas zakładano - wynika z nowych analiz opublikowanych na łamach "PLOS One".

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

    W Polsce do prawie 43 lat zwiększyła się mediana wieku. Według najnowszych danych WorldData daje nam to już 33. miejsce na świecie. Do 2050 r. mediana wieku może wzrosnąć u nas nawet do prawie 52 lat.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Zachować miejskość w warunkach wiejskości. W Polsce rośnie w siłę wieś podmiejska

    Dzisiejsza polska wieś nie ma już tylko jednego – rolniczego – oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju, a trend ten jest wznoszący – powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN dr hab. Monika Stanny.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Ekspert: wyludniania się średnich miast nie da się zatrzymać, ale można je łagodzić

    Państwo powinno być bardziej aktywne w działaniach dotyczących rozwoju regionalnego – powiedział PAP prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Jego zdaniem trendu wyludniania się średnich miast najprawdopodobniej nie da się zatrzymać, ale można go łagodzić.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera