Fot. Adobe Stock

Misja IGNIS/ Pierwsze wyniki: dobrostan emocjonalny astronautów jest zaskakująco stabilny

Dobrostan emocjonalny astronautów w trakcie misji jest zaskakująco stabilny, nawet w najbardziej wymagających warunkach – wynika z pierwszych analiz danych, które zebrano w trakcie eksperymentu AstroMentalHealth w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS.

  • 17.07.2025. Koordynatorka projektu, prof. Ewa Szuszkiewicz (P) i prof. Franco Ferrari (L) z Instytutu Fizyki US prezentują przykładowe pudełko z drożdżami podczas konferencji prasowej dotyczącej podsumowania projektu pn. Yeast Tardigrade Gene, 17 bm. na Uniwersytecie Szczecińskim w Szczecinie. Eksperyment Yeast Tardigrade Gene, pełna nazwa: „Zanim polecimy na Marsa: Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?”, realizowany jest przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński (koordynator projektu), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Jest to jeden z eksperymentów pierwszej polskiej misji naukowo-technologicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pieczę nad eksperymentem Yeast TardigradeGene podczas całej misji sprawował dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. (sko) PAP/Marcin Bielecki
    Kosmos

    Szczecin/ Drożdże wróciły z kosmosu; eksperyment ma pozwolić podbić Marsa

    Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity, jest już w Polsce.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    USA/ Prof. Szuszkiewicz: jesteśmy gotowi przygotować drugi zestaw naszego eksperymentu na orbitę

    Drożdże mogą czekać na podróż w kosmos, ale tylko 45 dni – powiedziała PAP prof. Ewa Szuszkiewicz, kierowniczka jednego z eksperymentów, który ma polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji Ax-4. Dodała, że w razie potrzeby jej zespół przygotuje drugi, a nawet trzeci zestaw mikroorganizmów do badań.

  • Źródło: Extremo Technologies
    Kosmos

    W ramach polskiej misji na ISS naukowcy zbadają, jak glony znoszą warunki kosmiczne

    Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą badane mikroglony, które w naturze żyją w okolicach wulkanów i gejzerów. Naukowcy sprawdzą, jak mikrograwitacja wpływa na mikroorganizmy, które w przyszłości mogłyby być wykorzystywane w podróżach kosmicznych do produkcji tlenu, żywności lub nowych substancji.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Gdańsk/ Naukowcy AWFiS przeprowadzą eksperyment badawczy podczas misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną

    Naukowcy z AWFiS będą analizować wpływ izolacji oraz warunków mikrograwitacji na poziom stresu i aktywność fal mózgowych astronautów podczas misji naukowo-technologicznej IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Axiom 4 - podali przedstawiciele AWFiS.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Naukowcy WAT zbadają mikrobiotę jelitową astronautów na ISS

    Badania, które mogą wpłynąć na przyszłe strategie żywieniowe astronautów przebywających w warunkach zredukowanej grawitacji, przeprowadzi na ISS Wojskowa Akademia Techniczna. W eksperymencie HUMAN GUT MICROBIOTA badane będą drobnoustroje żyjące w przewodzie pokarmowym człowieka.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

    Przygotowany przez naukowców z WAT eksperyment IMMUNE MULTIOMICS pokaże, w jaki sposób ludzki układ odpornościowy człowieka dostosowuje się do mikrograwitacji i innych stresorów doświadczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz jak długo zmiany te utrzymują się po powrocie na Ziemię.

  • Źródło: materiały prasowe ESA
    Technologia

    Szwedzki astronauta przeprowadził badanie na ISS z wykorzystaniem polskiego urządzenia

    Szwedzki astronauta Marcus Wandt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadził badanie z wykorzystaniem polskiego urządzenia monitorującego pracę mózgu. Spektroskop, który powstał w Lublinie, jest już stałym wyposażeniem ISS - powiedział PAP Wojciech Broniatowski z firmy Cortivision.

  • Człowiek

    Tydzień bez internetu - eksperyment rzeszowskich naukowców i studentów

    7 dni bez internetu - takiego zadania podjęła się grupa pracowników i studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Chcą sprawdzić, czy są uzależnieni od sieci, a także, jak eksperyment wpłynie na ich pracę i życie osobiste.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera