Fot. Adobe Stock

UE w tym roku zainwestuje 7,3 mld euro w utrzymanie i przyciągnięcie naukowców

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że w 2025 r. zainwestuje 7,3 mld euro w ramach programu Horyzont Europa na wsparcie innowacji. Ma to pomóc w utrzymaniu i przyciągnięciu najlepszych naukowców. Bruksela podkreśla, że prowadzenie badań w USA stało się uciążliwe.

  • 27.11.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Szymon Pulcyn

    UE/ Minister Wieczorek: Unia Europejska musi dążyć do samowystarczalności

    Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w Brukseli, że Unia Europejska powinna dążyć do samowystarczalności, co jest kluczowe dla jej "własnego bezpieczeństwa i rozwoju".

  • Źródło: Adobe Stock
    Świat

    UE/ Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły o 8 proc., głównie dzięki energii odnawialnej

    Opublikowany w czwartek raport Komisji Europejskiej na temat działań na rzecz klimatu ujawnił, że emisje gazów cieplarnianych w UE spadły w 2023 r. o ponad 8 proc., głównie dzięki wzrostowi uziału energii ze źródeł odnawialnych. Jeśli to tempo się utrzyma, UE osiągnie cel redukcji emisji o 55 proc. do 2030 r.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Unia Europejska podpisała pierwszy na świecie międzynarodowy traktat w sprawie AI

    Komisja Europejska w imieniu UE podpisała w czwartek pierwszy na świecie prawnie wiążący międzynarodowy traktat o sztucznej inteligencji (AI). Jego kształt w maju wynegocjowało 57 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    UE/ KE: dzięki Europejskiej Unii Zdrowotnej skuteczniej reagujemy np. na pandemie

    Budowana przez ostatnie cztery lata Europejska Unia Zdrowotna pozwala UE lepiej reagować na kryzysy związane z zagrożeniami dla zdrowia, w tym pandemie - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Nadal trwają prace m.in. nad unijną reformą farmaceutyczną.

  • Źródło: Adobe Stock

    20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści

    Po 20 latach obecności w UE, Polacy to bardziej eurorealiści niż euroentuzjaści; widzą zalety Unii, korzyści dla siebie z bycia w tej wspólnocie, ale też trzeźwo i nieraz krytycznie patrzą na unijną biurokrację - uważa prof. Stanisław Mocek, socjolog i medioznawca, rektor Collegium Civitas.

  • Warszawa, 13.05.2021. Budynek Sejmu w stolicy, 13 bm. (az/doro) PAP/Albert Zawada
    Student

    Studenci UW podebatują w Sejmie RP

    Studenci pierwszego roku kierunku Europeistyka - integracja europejska na Uniwersytecie Warszawskim i zaproszeni politycy przeprowadzą w Sejmie RP symulację debaty parlamentarnej pt. "Polska w Unii Europejskiej, Quo Vadis".

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    UE/ Komisja Europejska uruchomiła portal, który ma wspierać ukraińskich naukowców

    Komisja Europejska uruchomiła we wtorek portal Europejska Przestrzeń Badawcza dla Ukrainy (ERA4Ukraine), którego celem jest pomoc uciekającym z tego kraju naukowcom. Chodzi o znalezienie im zakwaterowania i pracy czy ułatwienie uznawania dyplomów naukowych.

  • źródło: Fotolia
    Człowiek

    Jak strategie walki z pandemią koronawirusa wpływają na postawy wobec UE? Badają naukowcy

    Wpływ krajowych i unijnych strategii walki z pandemią koronawirusa na postawy eurosceptyczne, solidarność europejską i wyniki partii eurosceptycznych zbada interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, Uniwersytetu Warszawskiego, London School of Economics, Uniwersytetu Amsterdamskiego oraz Uniwersytetu Pompeu Fabra.

  • Źródło: Fotolia
    Wydarzenia

    UE otwiera laboratoria dla badaczy zajmujących się m.in. bezemisyjną produkcją energii

    Wspólne Centrum Badawcze KE rusza z drugim etapem inicjatywy otwartego dostępu do światowej klasy laboratoriów dla naukowców z Europy. Badacze będą mogli przeprowadzać doświadczenia dotyczące np. bezemisyjnej produkcji energii i bezpieczeństwa jądrowego.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera