Adobe Stock

Humaniści ubolewają, że w zespole doradczym ministra nauki jest tylko trzech ich przedstawicieli

Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN opublikowało Manifest otwartej humanistyki. Naukowcy ubolewają, że w zespole doradczym ministra nauki Dariusza Wieczorka jest tylko trzech humanistów.

  • Adobe Stock
    Nagrody

    Łódź/ Rekordowa liczba prac zgłoszonych do jubileuszowej edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

    Rekordową liczbę 78 prac zgłosiły instytucje naukowe i wydawnictwa z całej Polski do jubileuszowej, 10. edycji konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną. Autor zwycięskiego dzieła otrzyma 70 tys. zł na dalszy rozwój naukowy.

  • Laureat nagrody - Jakub Gałęziowski. Fot. UŁ
    Nagrody

    Łódź/ Jakub Gałęziowski laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

    Jakub Gałęziowski został laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Zwycięzca otrzyma 70 tys. zł na dalsze badania naukowe.

  • Warszawa, 09.11.2023. Uczestnicy uroczystości wręczenia Nagród Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistyczynych i społecznych w Forcie Legionów w Warszawie. Fot.  PAP/Marcin Obara

    Wręczono nagrody Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia naukowe

    Historyk prof. Andrzej Nowak, filozof dr Tomasz Herbich i socjolog Krzysztof Kosela znaleźli się w czwartek wśród laureatów Nagrody Instytutu De Republica (IDR) za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrody IDR po raz drugi przyznano specjalistom w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

  • źródło: Fotolia
    Nagrody

    Poszukiwani: inspirujący artyści i humaniści

    Trwa konkurs o nagrodę Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia w naukach humanistycznych, społecznych i w sztuce. Do końca maja można zgłaszać kandydatów – naukowców do 40. roku życia oraz uczonych o znaczącym dorobku lub zaangażowanych w działalność międzynarodową.

  • Źródło: Fotolia

    Czarnek: dotąd w reformie zbyt mało dostrzegaliśmy różnic między naukami humanistycznymi i ścisłymi

    Dotąd w reformie szkolnictwa wyższego i nauki zbyt mało dostrzegaliśmy różnic między naukami humanistycznymi i ścisłymi; one powinny być traktowane odmiennie pod względem oceny oraz standardów umiędzynarodowienia publikacji - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w "Forum Akademickim".

  • Źródło: Fotolia

    Nabór wniosków w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

    W piątek rusza w resorcie nauki pierwsza tura naboru wniosków grantowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Wśród obszarów priorytetowych znalazły się zagadnienia takie jak: zesłania, deportacje i powroty; spuścizna emigracji wojennej i powojennej od 1939 roku; polska kultura cyfrowa, a także walka o granice II RP.

  • Fot. Fotolia

    Badanie: polscy humaniści bardziej wielojęzyczni, niż sądzono

    Blisko połowa polskich naukowców zajmujących się naukami społecznymi i humanistycznymi publikuje artykuły nie tylko w rodzimym języku, ale również po angielsku - wynika z badań międzynarodowego zespołu badaczy pod kierunkiem dr. hab. Emanuela Kulczyckiego.

  • Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas regionalnej konwencji PiS w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk 29.08.2019

    Kaczyński: trzeba będzie położyć większy nacisk na nauki humanistyczne

    Z całą pewnością trzeba będzie położyć większy nacisk na nauki humanistyczne - one są potrzebne, one budują bardzo znaczną część naszej kultury i pozwalają się w tej kulturze rozeznać - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Poznaniu.

  • Łódź, 03.10.2017. Pomnik profesora Tadeusza Kotarbińskiego (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski

    Pięć książek nominowanych do tegorocznej Nagrody im. prof. Kotarbińskiego

    Pięć książek powalczy o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych 2018 r. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Polski astronauta zabierze na ISS flagę i pierogi

  • Naukowiec: bez mokradeł nie ma przyszłości dla naszego gatunku; Polska przoduje w ich niszczeniu

  • Ornitolog: czas się przyzwyczaić do widoku przelatujących gęsi w zimie

  • Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała systemy optoelektroniczne dla komputera kwantowego

  • Fot. Adobe Stock

    Ustny mikrobiom ma wpływ na demencję

  • Eurostat: przeciętny Cypryjczyk zostawił największy ślad węglowy w UE w 2022 r.

  • WHO chce zmniejszyć budżet o 400 mln dolarów

  • Indie w ciągu dekady podwoiły populację tygrysów

  • USA/ Chiński DeepSeek wywołał ostrą przecenę firm AI na Wall Street

24.08.2018. Rzeka Biebrza. PAP/Michał Zieliński

Naukowiec: bez mokradeł nie ma przyszłości dla naszego gatunku; Polska przoduje w ich niszczeniu

Mokradła i torfowiska są dla przyrody tym, czym nerki i wątroba dla naszego organizmu; bez nich nie ma przyszłości, również dla naszego gatunku – powiedział PAP prof. Wiktor Kotowski. Tymczasem Polska przoduje w degradowaniu tych ekosystemów, ważnych m.in. dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera