fot. Fotolia

Naukowcy: wilki mogą pomóc w walce z ASF

Wilki polują na dziki i zjadają ich padlinę. Z nowych badań naukowców z uczelni w Warszawie i Gdańsku wynika, że wilki mogą być pomocne w ograniczaniu ASF, gdyż eliminują ze środowiska potencjalne źródła rozprzestrzeniania się wirusa - a jednocześnie same go nie rozprzestrzeniają.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy podsumowali wiedzę nt. ASF i dzików; przedstawiają rekomendacje dot. zwalczania choroby

    Naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków podsumowali wiedzę dotyczącą ASF wśród dzików; we wtorek przedstawili rekomendacje dot. zwalczania tej choroby. Głównym narzędziem walki z ASF powinno być systematyczne wyszukiwanie i usuwanie padłych dzików - podkreślają.

  • Źródło: Fotolia
    Życie

    Naukowcy apelują do premiera ws. redukcji populacji dzików

    O cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie działań, ukierunkowanych na rzeczywisty mechanizm roznoszenia ASF, apelują w liście otwartym do premiera naukowcy. Wskazują, że prawdziwą przyczyną rozwoju ASF jest m.in. brak bioasekuracji - i deklarują gotowość do współpracy.

  • Świnoujście, 02.05.2017. Locha z warchlakami przy drodze wiodącej do przeprawy promowej Karsibór w Świnoujściu, 2 bm. Dziki, dokarmiane przez turystów, podchodzą blisko samochodów licząc na smaczne kąski. (mb/cat). PAP/Marcin Bielecki
    Życie

    MŚ: do końca marca myśliwi odstrzelili ponad 275 tys. dzików

    Do końca marca tego roku myśliwi pozyskali ponad 275 tys. dzików, o ponad 90 tys. więcej niż zakładał plan na rok łowiecki 2018/2019 - wynika z informacji resortu środowiska.

  • Źródło: Fotolia
    Życie

    Debata PAN/ Prof. Pejsak: w zwalczanie ASF muszą się włączyć rolnicy

    W systemowe zwalczanie ASF muszą się włączyć rolnicy. Dopóki będą tylko obserwatorami całego programu zwalczania ASF oczekującymi, że wszystko załatwi za nich państwo, nie zwalczymy pomoru świń - ocenił prof. Zygmunt Pejsak podczas wtorkowej debaty zorganizowanej przez PAN.

  • Fot. Fotolia
    Prawo

    Stanowisko PAN: do walki z ASF nie wystarczy odstrzał

    Szybki wzrost liczby dzików w Polsce sprawia, że coroczne ograniczanie populacji dzików jest konieczne. Nie wystarczy to jednak, by skutecznie walczyć z ASF. Potrzebne są badania nad epidemiologią tej choroby - wynika ze stanowiska Polskiej Akademii Nauk.

  • Fot. Fotolia
    Wydarzenia

    Naukowcy do premiera: apelujemy o wstrzymanie planowanego odstrzału dzików

    O natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie alternatywnych działań mających powstrzymać ekspansję wirusa ASF - apeluje grupa naukowców w liście otwartym skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Naukowcy badają mechanizmy rozprzestrzeniania się wirusa ASF

    Zależności pomiędzy strukturą populacji dzika, mobilnością tego gatunku oraz wysoką zjadliwością wirusa ASF mogą wpływać na wolne tempo rozprzestrzeniania się tej choroby w środowisku naturalnym - wynika z badań specjalistów z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Naukowcy z IBS PAN w Białowieży będą badać ASF u dzików

    W jaki sposób pokrewieństwo u dzików i środowisko wpływają na rozprzestrzenienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików będą badać naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży (Podlaskie). Placówka dostała na ten cel 839 tys. zł z Narodowego Centrum Nauki.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Instytut Weterynaryjny pracuje nad szybkim testem na wykrycie ASF

    Instytut Weterynaryjny w Puławach pracuje nad szybkim testem wykrywania wirusa afrykańskiego pomoru świń - poinformował na środowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor tej placówki Krzysztof Niemczuk. Test powinien być gotowy na początku przyszłego roku.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

  • Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

Fot. materiały prasowe

Tkanki miękkie, misja kosmiczna i diagnostyka dzięki AI – w ramach polskiego eksperymentu na ISS

Jak tkanki miękkie astronautów adaptują się do warunków kosmicznych i zmian wynikających z procesu przygotowywania się do misji? Sprawdzą to polscy badacze w ramach eksperymentu podczas misji IGNIS. Diagnostyka odbywa się przy użyciu AI.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera