25.11.2025. Otwarcie wystawy „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia Brama Scytii” w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, 25 bm. Wystawa prezentuje wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie grodziska w Chotyńcu koło Radymna. Trwające 7 lat prace wykopaliskowe prowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Sylwestra Czopka doprowadziły do odkrycia pierwszego na ziemiach polskich kompleksu osadniczego scytyjskich koczowników z VII-V w. p.n.e. (jm) PAP/Darek Delmanowicz

Przemyśl/Wystawa archeologiczna o kompleksie osadniczym scytyjskich koczowników

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto we wtorek wystawę, na której prezentowane są wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w Chotyńcu k. Radymna. Odkryty tam został pierwszy na ziemiach polskich kompleks osadniczy scytyjskich koczowników z VII-V w. p.n.e.

  • PAP © 2012 / DAREK DELMANOWICZ

    W Przemyślu odkryto cztery groby szkieletowe z XI-XIII wieku

    Cztery groby szkieletowe datowane na XI-XIII wiek, a w jednym z nich dwie zausznice malinowate, odkryto w Przemyślu (Podkarpackie) podczas prac prowadzonych na zapleczu zabytkowych kamienic przy ul. Dworskiego. Według konserwatorów zabytków jest to ważne odkrycie.

  • PAP © 2012 / DAREK DELMANOWICZ

    Odnalezione w Przemyślu fragmenty budowli z XIII w. to cerkiew Wołodara

    Szczegółowe badania archeologiczne potwierdziły, że pozostałości po budowli z pierwszej połowy XIII wieku, odnalezione na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu (Podkarpackie), to tzw. cerkiew Wołodara.

  • PAP © 2012 / DAREK DELMANOWICZ

    Fragmenty budowli z XIII wieku odnaleziono w Przemyślu

    Pozostałości po budowli z pierwszej połowy XIII wieku odnaleziono na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. (Podkarpackie). Konserwatorzy nie wykluczają, że jest to tzw. cerkiew Wołodara lub jeszcze wcześniejsza budowla, później przekształcona w cerkiew.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera