Adobe Stock

Śląskie/ Innowacyjna technika obrazowania szansą dla chorych na raka mózgu

Nowatorską technikę obrazowania immuno-PET, z wykorzystaniem przeciwciała znakowanego izotopem cyrkonu Zr-89, opracował zespół naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach (NIO) we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Institute of Cancer Research w Londynie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Obrazowanie fotoakustyczne może być przełomem w medycynie

    Niewielkie, ręczne skanery do medycznego obrazowania fotoakustycznego, które pozwalają badać drobne naczynia krwionośne, mogą zmienić diagnostykę chorób nowotworowych oraz zapalenia stawów – informuje pismo „Nature Biomedical Engineering”.

  • Rys: Źródło: materiały prasowe MIBMiK

    Świat atomów i cząsteczek: jak dzięki różnym metodom obrazowania zobaczyć “całego słonia”

    Budowę molekuł tworzących komórki można poznać za pomocą różnych technik obrazowania. Uzyskiwane w ten sposób mapy tych samych struktur wbrew pozorom nieco różnią się jednak między sobą. Żeby poznać prawdę o molekułach, potrzebna jest nie tylko kombinacja technik, ale i zrozumienie, jak badają one materię - zwraca uwagę prof. Matthias Bochtler z MIBMiK.

  • Doktorant Piotr Węgrzyn prezentuje urządzenia badawcze wykorzystywany w centrum ICTER w pracach nad nią technologia badania oka. fot: dr Karol Karnowski.
    Technologia

    Obrazowanie oka - błyskotliwy sposób, by podejrzeć pracę fotoreceptorów

    W zdrowym oku komórki fotoreceptorowe odrobinę zmieniają swoją długość, kiedy pojawią się błyski światła. Polski zespół opracowuje metodę, jak rejestrować te nano-zmiany. A dzięki temu można będzie w precyzyjny sposób obrazować pracę oka i sprawdzać, czy wszystko działa prawidłowo.

  • Obraz raka prostaty uzyskany dzięki konfokalnemu QPI (b) - jest jakościowo bardzo zbliżony do obrazu próbki uzyskanej przy barwieniu próbki (d). Zasdaniczą różnicą jest jednak to, że aby obrazować próbkę za pomocą konfokalnego QPI, nie trzeba jej modyfikować ani niszczyć (co ma miejsce w przypadku jej barwienia). Źródło: Optica https://doi.org/10.1364/OPTICA.395363
    Technologia

    Nowa technika obrazowania może ułatwić diagnozowanie nowotworów

    Histopatolodzy mogą zyskać nową technikę obrazowania, przydatną choćby do diagnozy nowotworów. Konfokalne QPI - w którego opracowaniu brał udział dr Tomasz Wróbel z UJ - może umożliwić obrazowanie tkanek przy pomocy kontrastu fazowego. Badanie nie wymaga barwienia ani niszczenia próbek.

  • adobeStock
    Technologia

    GUS: wspieramy zastosowanie teledetekcji satelitarnej w statystyce rolniczej

    Jednym z działań innowacyjnych prowadzonych przez statystykę publiczną jest zastosowanie nowoczesnych metod przetwarzania obrazów satelitarnych na potrzeby statystyki rolnictwa - poinformował Główny Urząd Statystyczny w czwartek w komunikacie.

  • Fotolia
    Zdrowie

    Tomografy optyczne tworzone na UMK pomogą w rozwoju okulistyki

    Nowa generacja tomografów optycznych, którą stworzyli naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, pozwoli na rozwój okulistyki. Czułość i dokładność tych urządzeń może być pomocna m.in. w trakcie badań przed operacjami zaćmy.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kistryn o rozporządzeniu MNiSW: zbyt mało miejsca poświęcono monografiom

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • Polscy naukowcy mają sposób na walkę z groźnym gronkowcem złocistym

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera