Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która umożliwi mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi. Zastosowany w ogniwach paliwowych wodór może zasilać samochody i domy.
Samochody zasilane wodorem byłyby tańsze, gdyby nauka znalazła zamiennik platyny, niezbędnej obecnie jako katalizator reakcji zachodzących w ogniwach paliwowych. W tej roli najlepiej zapowiadają się inspirowane naturalnymi proteinami katalizatory węglowe, co sprawdził zespół chemików.
Bio-Hydrogen - urządzenie do produkcji energii elektrycznej z paliw i biopaliw do zasilania indywidualnych domów, firm lub domków kempingowych to unikatowa polska technologia zeroemisyjna. Wynalazek Grzegorza Wcisło z Małopolskiego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii "BioEnergia" otrzymał od jury wystawy "BRUSSELS INNOVA 2012" jeden ze złotych medali z wyróżnieniem, natomiast Światowa Organizacja Własności Intelektualnej OMPI uznała przedmiotowy wynalazek za najlepszy przyznając GRAND PRIX.