Zwyczaj określania kobiet nazwami męskimi, utrwalony w okresie PRL-u, nie przystaje do dzisiejszych czasów – uważa prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, prorektorka ds. nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).
Nowe słowa w mediach społecznościowych mają szansę się utrwalić, jeśli ich twórcą jest użytkownik zajmujący centralną pozycję w sieci – informują francuscy naukowcy na łamach „PLOS”.
W ruinach hetyckiego miasta Hattusa, niegdyś stolicy potężnego państwa, odkryto tabliczki, na których zapisano teksty w nieznanym dotąd języku indoeuropejskim – informuje strona internetowa Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.
Esperanto uczy tolerancji, pokazując, że różnorodność jest czymś całkowicie naturalnym, a nie przeszkodą. Esperanto to bogactwo - powiedziała PAP Gabriela Skonieczna, opiekująca się w Bibliotece Narodowej zasobami Biblioteki Hectora Hodlera.
Języki na świecie zanikają w coraz szybszym tempie – piszą naukowcy na łamach periodyku „Science Advances”.
Używane obecnie języki indoeuropejskie zapoczątkowała kultura sprzed 5 tysięcy lat, która zainicjowała migracje poprzez Eurazję, łącząc Europę na zachodzie z Chinami i Indiami na wschodzie - wynika z badań paleogenetycznych prowadzonych z udziałem Polek.
2 lutego i 7 marca 2021 roku zmarli ostatni rodzimi użytkownicy języka Juma i dialektu jezyka aleuckiego Bering. Wraz z nimi wymarły także ich języki. Juma był używany przez jedno z plemień żyjących w Amazonii. W dialekcie języka aleuckiego Bering mówili zamieszkujący Kamczatkę i Alaskę Aleuci.
Powstał trójwymiarowy model unikatowej tabliczki, pokrytej tajemniczym pismem z Wyspy Wielkanocnej. Dzięki modelowi naukowcy dostrzegli symbole niewidoczne wcześniej gołym okiem. W badaniach uczestniczyło dwóch Polaków.
Kiedy podejmujemy decyzje w języku dla nas obcym, mniej przejmujemy się ich etycznym aspektem, niż gdy dokonujemy tych wyborów w języku ojczystym. O tym, jak język wpływa na moralność mówi psycholog dr hab. Michał Białek.
Projekcje filmowe, debaty na temat ochrony praw językowych i ratowania zagrożonych języków oraz wieczór różnorodności z tańcami i śpiewem odbędą się w ramach rozpoczynającego się w piątek 29 listopada festiwalu "Własnymi słowami".