80 lat temu, 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej na Podkarpaciu rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywanymi w ich domu Żydami. Poświęcenie Ulmów w obronie swoich żydowskich sąsiadów jest uznawane za symbol niesionej przez Polaków pomocy skazanym na zagładę.
Grupa Ładosia wydająca Żydom w okupowanej przez Niemców Europie nielegalnie paszporty państw Ameryki Łacińskiej była polską arką Nowego ratującą ich od zagłady – powiedział Roger Moorhouse, brytyjski historyk, autor książki pt. „Paszporty Życia”.
9 marca 1941 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia do gett Żydów z Oświęcimia, którego nazwę po włączeniu do III Rzeszy zmienili na Auschwitz. Pierwsi wysiedleni zostali umieszczeni w Chrzanowie. Większość spośród 7-tys. społeczności zginęła później w obozie Auschwitz.
82. lata temu Niemcy spalili Wielką Synagogę w Białymstoku. Według historyków w pożarze zginęło ok. ośmiuset Żydów. Datę 27 czerwca 1941 roku przyjmuje się za początek eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku.
22 proc. Polaków sądzi, że Żydzi porywali chrześcijańskie dzieci, a co drugi Polak wierzy w spisek żydowski, i uważa, że za dużo mówi się o Holokauście. Niechęć do Żydów może mieć różne twarze - mówi psycholog społeczny dr hab. Michał Bilewicz.
Do 20 czerwca potrwa nabór do Międzynarodowej Szkoły Letniej II stopnia „Nauczanie o Holokauście”, w ramach której zajęcia odbędą się od 1 do 4 lipca – poinformowali PAP organizatorzy z Centrum Badań Holokaustu UJ, które będzie też głównym miejscem zajęć.
W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w badaniach historii polskich Żydów. Mamy nadzieję na naukową dyskusję na ten temat, w której weźmie udział blisko 100 naukowców z całego świata - mówił w poniedziałek dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola otwierając konferencję naukową.
Całkowitą dezaprobatę dla poglądów prof. Krzysztofa Jasiewicza, zawartych w wywiadzie dla magazynu "Focus Historia Ekstra", wyraziło prezydium Polskiej Akademii Nauk w stanowisku, które przesłał w czwartek rzecznik prasowy PAN Mieczysław Grabianowski.
19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.