Portret grobowy dama z Palmyry, fot. Łukasz Sokołowski

Portrety nagrobne, czyli rzymska tradycja w starożytnej Syrii

Zmarli, ukazani na rzeźbach nagrobnych sprzed 2 tys. lat w Syrii, wyglądali czasem tak, jakby wychodzili ze ścian grobowców. Tradycja takich portretów upowszechniła się na Bliskim Wschodzie po jego podboju przez Rzymian. Jej badaniem zajmuje się archeolog i etnolog z UW Łukasz Sokołowski.

  • Fot. PAP/ EPA 01.04.2016
    Świat

    UNESCO: Wiele zachowało się w Palmirze mimo zniszczeń

    Według misji ekspertów UNESCO, która w środę opublikowała komunikat ze swego pobytu w Palmirze, to syryjskie starożytne miasto mimo zniszczeń celowo dokonywanych przez dżihadystów Państwa Islamskiego (IS) zachowało swój charakter i duży stopień integralności.

  • Rzezba lwa strażnika ze świątyni Allat w Palmyrze - oryginał został poważnie uszkodzony przez fanatyków, ale jego kopię będzie można obejrzeć na wystawie w Warszawie. Fot. W.Jerke

    Badania polskich naukowców na Bliskim Wschodzie w cieniu wojny

    Przez kilkadziesiąt lat polscy naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW pracowali na ok. 20 stanowiskach w Iraku i Syrii. Działania te przerwały działania wojenne. Teraz badacze zapraszają na konferencję i wystawę, które przybliżą tematykę dziedzictwa zagrożonego konfliktami zbrojnymi w tym regionie.

  • Fot. PAP/EPA/ UNOSAT 31.08.2015

    ONZ: zdjęcia satelitarne pokazują, że zniszczono świątynię w Palmyrze

    Wykonane w poniedziałek zdjęcia satelitarne potwierdzają wcześniejsze doniesienia, że dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli w Syrii część pochodzącej z czasów rzymskich świątyni Bela w starożytnymi mieście Palmyra - poinformowało ONZ.

  • Archeolog: w Syrii okradane są stanowiska archeologiczne

    Rabusie wykorzystują wojnę domową w Syrii i penetrują głównie stanowiska archeologiczne z okresu bizantyjskiego i grecko-rzymskiego – powiedział PAP dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Bieliński.

  • Starożytne zabytki z Syrii na wystawie w Warszawie

    „Hawarte. Ostatnie arcydzieła mistrzów antyku” to tytuł nowej wystawy czasowej prezentowanej w Państwowym Muzeum Archeologicznym (PMA) w Warszawie. Ekspozycja prezentuje wierne kopie starożytnych przedmiotów oraz fragmentów malarstwa ściennego ze świątyni perskiego boga Mitry w Syrii. Kopie zostały wykonane wykonane przez specjalistów z PMA. Kuratorami wystawy są Dobrochna Zielińska i Marcin Wagner.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Dzień Nauki Polskiej - święto upamiętniające dokonania polskich naukowców

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Naukowcy znaleźli w mózgu „obwody kreatywności”

  • Teleskop Jamesa Webba będzie obserwował zbliżającą się do Ziemi asteroidę

  • Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera