Źródło: PW-Sat 2

Studenci: PW-Sat2 powinien krążyć na orbicie nie dłużej niż 840 dni

Po otwarciu żagla deorbitacyjnego satelita PW-Sat2 powinien krążyć na orbicie nie dłużej niż 2,3 roku (840 dni) - piszą twórcy satelity, analizując jego zachowanie na orbicie. To znacznie szybciej niż 15-20 lat, które spędziłby tam satelita takich rozmiarów pozbawiony żagla.

  • Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne PW-Sat2. Źródło: PW-Sat2
    Kosmos

    PW-Sat2 - pierwszy polski satelita, który wykonał zdjęcie Ziemi

    Południowa Szwecja, gęste chmury nad Norwegią, fragment Morza Północnego i Bałtyku – te obszary znalazły się na zdjęciu wykonanym przez studenckiego satelitę PW-Sat2. Wg jego twórców to pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę.

  • Start studenckiego satelity PW-Sat2 planowany na koniec 2017 roku

    Start satelity PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej, planowany jest na koniec 2017 roku. Satelita w przestrzeń kosmiczną ma wyruszyć z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Będzie to drugi satelita studentów PW, który znajdzie się w kosmosie.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    Satelita PW-Sat2 otrzyma dofinansowanie z resortu nauki

    Satelita studencki PW-Sat2 otrzyma 180 tys. euro dofinansowania z resortu nauki. Studenci nie wiedzą jeszcze, czy ta kwota wystarczy im, aby wysłać satelitę w kosmos. Jeśli tak, to PW-Sat2 będzie czwartym polskim satelitą wystrzelonym w przestrzeń kosmiczną.

  • PW-Sat2. Ilustracja: Politechnika Warszawska

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje drugi studencki satelita

    Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej buduje swojego drugiego satelitę PW-Sat2, który - jeśli spełnią się marzenia studentów - będzie czwartym polskim satelitą w kosmosie. Studenci kończą już etap projektowy, ale szukają funduszy - wystrzelenie satelity razem z testami to bowiem koszt ok. 250 tys. euro.

  • PW-Sat2. Ilustracja: Politechnika Warszawska

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje drugi studencki satelita

    Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej buduje swojego drugiego satelitę PW-Sat2, który - jeśli spełnią się marzenia studentów - będzie czwartym polskim satelitą w kosmosie. Studenci kończą już etap projektowy, ale szukają funduszy - wystrzelenie satelity razem z testami to bowiem koszt ok. 250 tys. euro.

  • Trwa konkurs na logo dla satelity PW-Sat2

    Osoby interesujące się grafiką mają niepowtarzalną okazję wysłać swoją pracę... w kosmos. Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) przy Politechnice Warszawskiej (PW) zorganizowało konkurs na logo dla satelity PW-Sat2.

  • Studenci z Politechniki Warszawskiej szykują kolejnego satelitę

    Zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie ma przesyłać na Ziemię satelita PW-Sat2. Urządzenie, budowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej, jeszcze w 2015 r. ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 18 bm. kierownik Zakładu Budownictwa Specjalnego w Wojskowej Akademii Technicznej ppłk dr inż. Bartłomiej Pieńko przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Bartłomiej Pieńko był gościem Studia PAP. (jm) PAP/Paweł Supernak

Inżynier z WAT: budowa schronów to w Polsce obowiązek prawny; eksperci już pracują, kształcimy kolejnych

Przepisy obowiązujące w Polsce obligują inwestorów do budowania obiektów zbiorowej ochrony w nowych budynkach wielorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej – powiedział ppłk dr inż. Bartłomiej Pieńko z WAT. Jest on kierownikiem studiów, które kształcą przyszłych ekspertów budownictwa schronowego.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera