NASA pokazała marsjański dzień od świtu do zmierzchu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała nagranie z łazika Curiosity pokazujące zmianę układu cieni w ciągu 12 godzin marsjańskiego dnia.

Nagranie pochodzi z okresu, gdy marsjański łazik stał nieruchomo w dniu 8 listopada ubiegłego roku. Był to 4002 sol, jak nazywany jest marsjański dzień misji łazika na powierzchni planety.

Jak wskazała na swoich stronach internetowych NASA, łazik całkiem dobrze sprawdził się w roli… zegara słonecznego. Zilustrowano to czarno-białym nagraniem wideo pokazującym zmiany położenia cienia rzucanego przez Curiosity w trakcie kolejnych godzin dnia.

Polecenie nagrania takiego filmu znalazło się w ostatnim zestawie komend dla łazika wysłanych tuż przed rozpoczęciem koniunkcji Marsa ze Słońcem. W tym okresie Słońce znajduje się pomiędzy Ziemią a Marsem i komunikacja jest utrudniona, ponieważ słoneczna plazma interferuje z falami radiowymi. Zespół kontroli misji na kilka tygodni wstrzymuje się wtedy z wysyłaniem poleceń do Curiosity. Natomiast komunikacja nie urywa się całkowicie, marsjański próbnik przesyła na Ziemię regularne raporty o swoim stanie technicznym.

Celem 12-godzinnego nagrania było zarejestrowanie chmur lub niewielkich trąb powietrznych, zwanych „diabłami pyłowymi” (ang. dust devil). Gdy po zakończeniu okresu koniunkcji naukowcy pobrali dane na Ziemię, nie znaleziono poszukiwanych zjawisk atmosferycznych, ale za to utworzono dwa filmy pokazujący zmiany oświetlenia i cieni od 5.30 rano do 17.30 wieczorem lokalnego czasu.

Curiosity to amerykański bezzałogowy łazik eksplorujący powierzchnię Marsa. Został wystrzelony z Ziemi 26 listopada 2011 roku, a wylądował na planecie 6 sierpnia 2012 roku. Bada obszar krateru Gale i do tej pory pokonał 31 km na powierzchni Marsa.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera