Południowokoreańskie „sztuczne słońce” ma na 300 sek. osiągnąć 100 mln stopni C

23.02.2023 EPA/YONHAP
23.02.2023 EPA/YONHAP

Działający w Korei Południowej reaktor fuzyjny KSTAR został właśnie rozbudowany. Celem jest uzyskanie przez 300 sekund plazmy o temperaturze aż 100 mln stopni C.

Koreański Instytut Energii Fuzyjnej poinformował o wyposażeniu reaktora KSTAR w nowy system odprowadzania spalin i zanieczyszczeń. To reaktor typu tokamak, w którym prowadzone są badania nad wykorzystaniem fuzji termojądrowej.

Zamontowane właśnie urządzenie, działając na dnie reaktora, odprowadza z niego zbędne gazy i zanieczyszczenia. Ponieważ ma bezpośredni kontakt z plazmą, musi wytrzymywać ogromne temperatury.

Jego najnowsza wersja ma umożliwić, uzyskanie do końca 2026 roku temperatury wynoszącej aż 100 mln st. C i utrzymanie jej przez 300 sekund. Wcześniej 100 mln stopni C udawało się podtrzymywać tylko przez 30 sekund.

Prace nad urządzeniem rozpoczęto w 2018 roku, a rok trwała sama instalacja. Składa się ono m.in. z wolframowych kaset, które wyściełają całe dno reaktora.

Zastąpienie wykorzystywanego dotąd węgla wolframem poprawiło główne parametry urządzenia aż dwukrotnie.

Eksperymenty prowadzone w reaktorach takich jak KSTAR mają z czasem doprowadzić do powstania fuzyjnych elektrowni, które dostarczałyby ogromnych zasobów energii przy minimalnej ilości radioaktywnych odpadów.

Więcej informacji na stronie internetowej.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera