Sport i mindfulness razem działają lepiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Aby zwiększyć poczucie szczęścia, wesprzeć psychikę i ciało, warto połączyć ruch z tzw. medytacją uważności – mówią naukowcy. Taka kombinacja najlepiej podnosi nastrój, pomaga poprawić zdrowie oraz ogólne samopoczucie.

Eksperci z University of Bath przychodzą z noworoczną radą – jeśli ktoś chce poprawić jakość swojego życia w 2024 r., dobrze zrobi, jeśli wprowadzi ruch połączony z techniką mindfulness.

Obie metody znane są już z licznych korzyści dla psyche i dla ciała.

Jednak według wykonanej przez brytyjskich naukowców analizy dostępnych badań połączenie obu praktyk przynosi najlepsze efekty w zakresie redukcji stresu i lęków, podnoszenia poziomu odczuwanego szczęścia i poprawie ogólnego zdrowia.

Korzyści powinny odnieść osoby zarówno w dobrej kondycji, jak i borykające się z kłopotami zdrowotnymi.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Medito Foundation – organizacją non-profit promującą medytację.

Fundacja opracowała specjalną, darmową aplikację o nazwie Medito app, która na różne sposoby pomaga w korzystaniu z prostych technik medytacyjnych.

Badacze opracowali też dwa kursy audio, które pomagają w rozwinięciu nawyku regularnych ćwiczeń (dostępne w aplikacji, pod hasłem „Getting Active”).

„Rozpoczęcie roku z postanowieniem poświęcania większej ilości czasu na ćwiczenia może przynieść pozytywne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wiemy jednak, że początki bywają trudne, także w kwestii trzymania się postanowień” – mówi dr Masha Remskar, współautorka pracy opublikowanej w magazynie „Mental Health and Physical Activity”.

“Mindfulness to podejście, które pomaga w ćwiczeniu siły psychicznej, której potrzebujemy, aby angażować się w ruch i lepiej dostroić się do swojego ciała. Może też sprawić, że ćwiczenia staną się bardziej interesujące i łatwiej będzie docenić płynące z nich korzyści. Przyczyna może leżeć w tym, że większa uważność skłania do innego spojrzenia na styl życia, czyni człowieka bardziej akceptującym, mniej osądzającym własne niedoskonałości, a to pomaga w budowaniu zdrowych nawyków. Medytacja uważności ma ogromny potencjał we wspieraniu pozytywnych skutków ćwiczeń” – dodaje ekspertka.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera