Kosmos/ Po czteromiesięcznej podróży indyjski satelita dotarł na orbitę Słońca

Adobe Stock
Adobe Stock

Indyjska misja obserwacji Słońca dotarła w sobotę na orbitę po czteromiesięcznej podróży kosmicznej. Satelita Aditya-L1 będzie okrążał Słońce, badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy, poinformował rząd Indii.

Satelita Aditya-L1 został wystrzelony we wrześniu i ma przez pięć lat prowadzić teledetekcję Słońca. Został nazwany na cześć hinduskiego bóstwa słońca.

Premier Narendra Modi nazwał misję kamieniem milowym dla indyjskiego programu kosmicznego, poinformował Reuters.

Obserwatorium słoneczne znajduje się w Punkcie Lagrange'a, gdzie siły grawitacyjne Słońca i Ziemi znoszą się, umożliwiając satelicie pozostanie na stabilnej orbicie wokół Słońca.

Indyjska minister nauki i technologii Jitendra Singh powiedziała, że misją satelity jest „odkrycie tajemnic połączenia Słońca z Ziemią”. Będzie badał m.in. zjawisko okresowe, podczas którego obserwuje się ogromne wyładowania plazmy i energii magnetycznej z atmosfery słonecznej.

Indie tworzą kolejny punkt orientacyjny. Jest to świadectwo nieustannego poświęcenia się naszych naukowców w realizacji jednej z najbardziej złożonych i skomplikowanych misji kosmicznych” – napisał premier Narendra Modi w mediach społecznościowych. (PAP)

wr/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera