Raport: dezinformacja i ekstremalna pogoda największymi globalnymi zagrożeniami w 2024 r.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Największymi globalnymi zagrożeniami w 2024 roku będą dezinformacja i ekstremalna pogoda, uważają autorzy opublikowanego w środę raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

Raport, który został opublikowany przed corocznym zgromadzeniem liderów światowej polityki i gospodarki w szwajcarskim kurorcie narciarskim Davos, opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród prawie 1500 ekspertów, liderów i decydentów. Badani zwrócili szczególną uwagę na rozwój narzędzi sztucznej inteligencji, zdolnych do samodzielnego tworzenia treści. Agencja AP podkreśliła, że związane z tym ryzyko wyłoniło się w czasie, gdy w kilkudziesięciu krajach przygotowywane są wybory.

Za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji można tworzyć tzw. deepfakes - nagrania lub filmy, które łudząco przypominają rzeczywistość, choć składają się wyłącznie ze sztucznie wygenerowanych treści. Dzięki nim można "naprawdę wywierać skuteczny wpływ na duże grupy - podkreśliła specjalistka zarządzania ryzykiem Carolina Klint. Ta technologia spowoduje jeszcze większą polaryzację społeczeństwa - ponieważ ludziom trudniej jest weryfikować fakty - można też ją wykorzystać do podważania procesów wyborczych, co oznacza osłabienie demokracji - zaznaczyła Klint.

"Wynikające z tego niepokoje mogą obejmować gwałtowne protesty i przestępstwa z nienawiści, a także konfrontacje społeczne i terroryzm" – stwierdza raport.

W dłuższym, dziesięcioletnim horyzoncie czasu za najważniejsze globalne zagrożenia uznano ryzyka dla środowiska, łącznie z utratą różnorodności biologicznej i krytyczne zmiany klimatu.

Uczestniczący w badaniach eksperci przewidują również, że w następnej dekadzie wyłoni się wielobiegunowy lub sfragmentaryzowany porządek świata, "w którym średnie i wielkie mocarstwa będą rywalizować, ustalać i egzekwować regionalne zasady i normy" – czytamy w raporcie.

Tegoroczne forum w Davos rozpocznie się w najbliższy poniedziałek i potrwa do piątku.(PAP)

os/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Kosmiczny obłok mógł zmienić klimat na Ziemi 2 miliony lat temu

  • Adobe Stock

    Nature: astronautki są bardziej odporne na loty w kosmos niż astronauci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera