Fot. Adobe Stock

„Łączy nas więcej, niż na co dzień zakładamy” – raport o pokoleniach

Choć w debacie publicznej często podkreśla się różnice między pokoleniami, najnowsze badanie „Ja w swoim wieku” pokazuje, że Polaków w różnym wieku więcej łączy, niż dzieli. Współautorami raportu są badacze z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Raport: studenci chcą zarabiać prawie 10 tys. zł na rękę, dostają ok. 4 tys. zł

    Studenci w Polsce zarabiają średnio 4,1 zł netto miesięcznie, jednak za satysfakcjonujący poziom wynagrodzenia uznaliby 9,9 zł na rękę – wynika z badania „Student w pracy”. Największa grupa pracujących studentów dostaje od 4 do 5 tys. zł netto, więcej miesięcznie zarabia co trzeci.

  • Fot. materiały prasowe OPI

    Wiceministra nauki: w prawdziwej nauce jest równy udział kobiet i mężczyzn

    Prawdziwa nauka to taka, w której jest równowaga i różnorodność, równy udział kobiet i mężczyzn. Wtedy nauka może zajmować się tematami ważnymi dla całego społeczeństwa – powiedziała wiceszefowa resortu nauki Karolina Zioło-Pużuk podczas prezentacji raportu „Kobiety na politechnikach”.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Raport: systemowe bariery, a nie brak pieniędzy, hamują rozwój technologii dual-use

    Na brak powiązania projektów badawczych z planami modernizacji Sił Zbrojnych - wskazują eksperci instytutu Łukasiewicz – ITECH w raporcie nt. barier w rozwoju technologii dual-use w Polsce. Wśród problemów wymieniają też niedostateczne mechanizmy przejścia od prototypu do zamówień operacyjnych.

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: mniejszy udział kobiet wśród studiujących na uczelniach technicznych

    Udział kobiet wśród osób studiujących na publicznych uczelniach technicznych w roku akademickim 2024/2025 wyniósł 32,4 proc. i był mniejszy niż jeszcze kilka lat temu - w roku 2019/2020 wyniósł bowiem 34,4 proc. Raport na ten temat przygotowały wspólnie OPI-PIB oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

  • Źródło: PAP

    Raport PAP: Uniwersytet Warszawski uczelnią najczęściej obecną w mediach

    Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Łódzki to trzy uniwersytety najczęściej pojawiające się w mediach w pierwszych miesiącach br. Wśród obecnych w mediach uczelnianych ekspertów pierwsze miejsce zajmuje prof. Jarosław Flis z UJ - wynika z raportu Polskiej Agencji Prasowej.

  • Lublin, 26.03.2026. Medioznawczyni prof. Agnieszka Łukasik-Turecka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas sesji zdjęciowej dla Polskiej Agencji Prasowej w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

    Medioznawczyni: jeśli chcemy walczyć z dezinformacją, udzielajmy głosu prawdziwym ekspertom

    Linia ekspert - dziennikarz jest najkrótszym i najlepszym sposobem na dzielenie się wiedzą i dotarcie z nią do społeczeństwa. Jeśli chcemy walczyć z dezinformacją, udzielajmy głosu prawdziwym ekspertom - powiedziała PAP medioznawczyni dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka z KUL.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Raport: Polacy za cyborgizacją, ale stawiają warunki

    Polacy akceptują nowe technologie, łączące ciało z elektroniką, oprogramowaniem i biotechnologią, i są nimi zainteresowani – wynika z raportu badaczy z Uniwersytetu SWPS. Dominuje jednak podejście: „tylko w celach medycznych” lub „pod ścisłym nadzorem”; za pełną liberalizacją są nieliczni.

  • 21.09.2024  PAP/Lech Muszyński
    Ziemia

    Raport PAN o powodziach w Polsce: potrzebna apolityczna, długofalowa strategia

    Utworzenie apolitycznej, długofalowej strategii zarządzania ryzykiem powodziowym, opartej na stabilnym finansowaniu i współpracy między resortami – jest jedną z rekomendacji zespołu ekspertów z Polskiej Akademii Nauk (PAN), który przeanalizował skutki.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Raport GUS: rośnie liczba przedsiębiorstw działających w biotechnologii i nanotechnologii

    W 2024 roku wzrosła liczba przedsiębiorstw działających w biotechnologii i nanotechnologii; wzrosły również nakłady – wynika z opublikowanego w piątek raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Biotechnologia i nanotechnologia w Polsce w 2024 r.”.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera