Historia i kultura

Szczecin/ Archeolog: pierwsze tak dokładne potwierdzenia istnienia osady na Wzgórzu Zamkowym na przełomie VIII i IX wieku

03.04.2020. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki
03.04.2020. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Wyniki badań pozostałości kości bydła, wydobytych w wykopie pod Wieżą Zegarową szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich są dowodem na to, że osada na Wzgórzu Zamkowym istniała na przełomie VIII i IX wieku - przekazał Marek Dworaczyk z IAE PAN. Wyniki te - zdaniem archeologa - potwierdzają wcześniejsze szacunki badaczy.

"Niezależne, pierwsze tak dokładne wyniki, które potwierdzają, że wcześniejsze datowania archeologiczne były prawidłowe. W dodatku na ich podstawie możemy precyzyjniej twierdzić, że osada w tym miejscu istniała w okresie od 771 do 886 lub od 771 do 893 roku" - przekazał, cytowany w komunikacie Zamku Książąt Pomorskich archeolog Marek Dworaczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk ze Szczecina.

Dworaczyk sprawuje nadzór archeologiczny nad inwestycją mającą na celu zagospodarowanie tarasów zamku i odbudowę jego skrzydła północnego. Pozostałości kości bydła zostały wydobyte w wykopie sondażowym pod Wieżą Zegarową zamku (pochodzą z warstw kulturowych związanych z funkcjonowaniem najstarszej osady, z której rozwinął się współczesny Szczecin) i poddane analizie radiowęglowej.

Jak wyjaśnił badacz, dotychczas archeolodzy podobnie szacowali okres powstania osady - na drugą połowę VIII wieku - ale nie mieli pewności. Datowali jedynie na podstawie odkrytych w najstarszych nawarstwieniach fragmentów przedmiotów – np. ułamków naczyń czy ostrogi z zaczepami. Ustalenia te powstały na podstawie znalezisk pozyskanych w trakcie badań archeologicznych na terenie zamku w latach 1947-77, związanych z jego odbudową.

Archeolog zaznaczył, że w piwnicach Wieży Zegarowej zamku planowany jest kolejny wykop budowlany; przeprowadzone w nim badania archeologiczne mogą pozwolić na odkrycie kolejnych źródeł z tego czasu. Kolejne próbki zostaną też przekazane do analizy radiowęglowej.

"Mam nadzieję, że uzyskane dzięki nim wyniki potwierdzą obecne ustalenia, a większa liczba takich datowań sprawi, że o powstaniu na obecnym Wzgórzu Zamkowym osady w końcu VIII bądź na przełomie VIII i IX wieku będziemy mówić z prawdopodobieństwem bliskim 100 proc. Tak zresztą o Szczecinie wypowiadali się już w XII wieku biografowie św. Ottona, nazywając go najstarszym i najznamienitszym miastem Pomorza" - powiedział Dworaczyk. (PAP)

Nauka w Polsce

emb/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera