W ciągu kilku godzin naukowcy policzą 40 tys. nietoperzy

13.01.2018. PAP/Lech Muszyński
13.01.2018. PAP/Lech Muszyński

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozpoczęli w sobotę kilkugodzinne liczenie populacji nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w woj. lubuskim. Według szacunków znajduje się tam około 40 tys. nietoperzy z 12 gatunków.

Liczenie koordynują pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - dr Tomasz Kokurewicz oraz dr Grzegorz Apoznański, a w akcji uczestniczy jedynie 40 osób, choć do przeliczenia jest ponad 40 tys. nietoperzy z 12 gatunków.

„Chociaż korytarze Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, w którym zimują te nietoperze mają około 32 kilometrów długości, to do policzenia populacji nie można wziąć wielu osób z różnych powodów. Chodzi przede wszystkim o to, by nie policzyć kilkukrotnie tej samej grupy, bo one będą się przemieszczać, a nie chcemy też zbytnio wybudzać ich ze snu” - powiedział PAP dr Kokurewicz.

Podkreślił, że naukowcy mają zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Gorzowa Wielkopolskiego na wykonanie akcji liczenia, która może doprowadzić do wybudzenia części populacji, ale chcą ją wykonać jak najspokojniej.

Naukowcy UPWr będą liczyć tę populację nietoperzy wraz z zaproszonymi chiropterologami z Europy, z którymi współpracują. W liczeniu bierze udział też 10 studentów uczelni. Liczenie trzeba wykonać od świtu do zmroku - w ciągu maksymalnie około ośmiu godzin.

Zdaniem specjalistów duża liczba zwierząt to nie problem, wyzwaniem jest właściwe określenie gatunku w trakcie liczenia populacji.

„To ważne badania. Nietoperze to bowiem barometr zmian klimatu na Ziemi. Są więc bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany warunków zewnętrznych i nie są w stanie przystosować się do nich wystarczająco szybko. Na podstawie zmian ich liczebności możemy zatem wnioskować o stanie środowiska. I to nie tylko o wzroście temperatury” - powiedział naukowiec z UPWr.

Dr Kokurewicz podkreślił, że wyniki liczenia pozwalają ocenić także, jaki jest wpływ zmian klimatu na samą populację nietoperzy.

„Mało jest takich miejsc, jak ich to ich miejsce największego zimowania w Polsce. To jedno z dziesięciu takich miejsc w Europie. Nasze badania pozwalają określić, jak reagują nietoperze na klimatyczne zmiany oraz jakie działania ochronne należy podjąć. Wykonujemy to liczenie od 1999 roku, czyli od 25 lat. To już duży materiał porównawczy” - podsumował dr Kokurewicz.

Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.08.2013 PAP/Tomasz Waszczuk

    Naukowcy zbierają dane dot. jakości wód w rzekach i jeziorach

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW

    Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera