Budynki na Marsie i Księżycu będzie można drukować

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy znaleźli substancje, które można uzyskać z pyłu Marsa i Księżyca, po czym w przyszłości - wykorzystać je na miejscu do wydruku budowli, narzędzi i innych przedmiotów. W poszukiwaniach pomogła sztuczna inteligencja.

Druk 3D to jedna z ważniejszych opcji, które mogą pozwolić na budowę habitatów, a także wytwarzanie narzędzi i innych przedmiotów na Księżycu i czerwonej planecie – podkreślają eksperci z Washington State University.

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji znaleźli grupę kilku związków, które prawdopodobnie będzie można uzyskać w kosmosie "na miejscu" i użyć ich jako rozpuszczalniki potrzebne do prowadzenia wspomnianego druku. Naukowcy chcą wykorzystać tzw. rozpuszczalniki jonowe, które od dekady badali pod kątem wykorzystania w bateriach.

"Byliśmy w stanie bardzo szybko znaleźć dużą liczbę tych cieczy, a później zrozumieć najważniejsze czynniki determinujące ich przydatność do rozpuszczania materiałów, o które nam chodzi" – mówi prof. Soumik Banerjee, autor badania opisanego na łamach "The Journal of Physical Chemistry B" (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jpcb.3c04057).

Jego praca była sponsorowana przez NASA, która zamierza wkrótce wysłać ludzi na Księżyc, a w dalszej przyszłości na Marsa.

"Wykorzystanie miejscowych zasobów to dla NASA jeden z kluczowych tematów badań na kilka przyszłych dekad. Bez ich wykorzystania musielibyśmy zapewnić transport gigantycznej ilości materiałów z Ziemi" – zwraca uwagę prof. Banerjee.

Wydobycie miejscowych zasobów musi jednak spełniać restrykcyjne warunki – przede wszystkim musi być energooszczędne i nie zużywać wody.

Zastosowanie SI pozwoliło zaoszczędzić ogromnych ilości czasu na skomplikowane badania laboratoryjne. Komputer z kilkuset tysięcy substancji wybrał te, które będą w stanie rozpuszczać marsjański lub księżycowy regolit, które pomogą w wydobywaniu z niego cennych pierwiastków, a później będzie je można odzyskiwać. W całym procesie możliwe nawet może się stać wytwarzanie tlenu i wody jako produktów ubocznych. Dopiero wybrane przez SI związki naukowcy wstępnie sprawdzili w laboratorium.

Teraz liczą na to, że uda im się zbudować reaktor, w którym dokładnie przebadają te substancje w obecności materiałów zbliżonych budową do regolitu Księżyca i Marsa. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera