Recykling rozruszników może ratować życie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Używane rozruszniki serca mogą zostać wykorzystane do ratowania życia innych pacjentów – wynika z doświadczeń specjalistów z University of Michigan.

W przypadku śmierci pacjenta regulujący pracę serca rozrusznik musi zostać usunięty z jego ciała, jeśli planowana jest kremacja. W przeciwnym razie zasilająca rozrusznik bateria może wybuchnąć i uszkodzić piec.

W USA wszczepianie używanych rozruszników jest zakazane. Dzięki programowi „My Heart, Your Heart”, realizowanemu przez University of Michigan Health Frankel Cardiovascular Center, rozruszniki pochodzące od pacjentów, którzy zmarli lub których rozrusznik został wymieniony na nowy są - za zgodą samych pacjentów lub ich bliskich - sterylizowane i wysyłane do odbiorców, zwłaszcza pochodzących z uboższych krajów.

Długie kolejki oczekujących na wszczepienie rozrusznika sprawiają, że wiele osób nie dożywa wszczepienia nowego urządzenia. Międzynarodowe badania kliniczne dotyczące wykorzystania rozruszników pochodzących od zmarłych osób rozpoczęły się w październiku 2018 r. w krajach takich jak Wenezuela, Kenia i Nigeria. W ramach badań nowe lub używane rozruszniki otrzymują osoby, które niezbędnie ich potrzebują, ale nie są w stanie zapłacić za nowe urządzenie.

Na przykład w Wenezueli aż co siódmy rozrusznik pochodzi od amerykańskich pacjentów. W sumie w Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Europie wszczepiono powtórnie około 150 rozruszników.

Głównym kryterium dotyczącym powodzenia zabiegu jest to, czy nie doszło do infekcji i/lub problemów ze sprzętem lub oprogramowaniem. Do badań włączono ponad 200 pacjentów, z tego ponad 100 z Wenezueli. Jeśli wyniki okażą się pomyślne, program My Heart Your Heart może zostać rozszerzony – na przykład o używane wszczepiane defibrylatory/kardiowertery.

Więcej informacja na stronie internetowej. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera