Uczelnie i instytucje

Minister nauki: 30-proc. podwyżka wynagrodzeń nauczycieli akademickich od 1 stycznia

Warszawa, 27.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w drodze na posiedzenie rządu. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 27.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w drodze na posiedzenie rządu. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

30-procentowe podwyżki dla nauczycieli akademickich od 1 stycznia potwierdził w poniedziałek w Radiu Zet minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek zapowiedział też wzrost nakładów na Narodowe Centrum Nauki.

O to, kiedy nauczyciele akademiccy mogą się spodziewać podwyżek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek był pytany w porannym programie Radia Zet.

„Od 1 stycznia. Czekamy ostatecznie na budżet, rozporządzenie jest przygotowywane. W rozporządzeniu o 30 procent ponosimy minimalną płacę profesora. System naliczania wynagrodzeń, jeśli chodzi o akademicką kadrę nauczycielską, jest uzależniony od płacy profesorskiej” – odpowiedział. Dodał, że 30-procentowa podwyżka dotyczy wszystkich nauczycieli akademickich.

Szef resortu nauki powiedział też, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7300 zł. „Ta płaca będzie podniesiona do kwoty ponad 9 tys. zł. Mówimy o kwotach minimalnych, średnie zarobki zależą od uczelni” – tłumaczył minister Wieczorek.

„Mam nadzieję, że rozporządzenie w tej sprawie pojawi się na początku lutego. Musimy zaczekać na ostateczne podpisanie budżetu przez pana prezydenta. Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia, tak mamy to uzgodnione z ministrem finansów” – zapewniał minister nauki.

Słuchacze Radia Zet – za pośrednictwem prowadzącego – zadali też ministrowi pytanie, czy wzrośnie dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki.

„To nie jest przypadek, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosły za tego rządu o 22 proc. Wzrosną również, jeśli chodzi o Narodowe Centrum Nauki. Czekamy tylko na zatwierdzenie budżetu” – mówił Dariusz Wieczorek. I zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu odwiedzi Narodowe Centrum Nauki, by spotkać się z dyrektorem tej instytucji.

Na jak najszybsze spotkanie z nowym ministrem nalegali szefowie NCN w liście, który wysłali do szefa resortu 14 grudnia 2023 r. „Liczymy na nowe otwarcie oraz szybkie i skuteczne działania ze strony rządzących, które będą wspierać Narodowe Centrum Nauki w realizowaniu jego misji, jaką jest podniesienie jakości i efektywności badań naukowych, a także wzrost znaczenia polskiej nauki na świecie. Wysokość dotacji, jaką w tej chwili otrzymuje NCN, w żaden sposób nie odpowiada na zapotrzebowanie polskiego środowiska naukowego” – napisali wtedy przewodniczący Rady NCN prof. Robert Hasterok i dyrektor centrum prof. Krzysztof Jóźwiak.

O zwiększenie budżetu NCN apelowali również w bieżącym miesiącu prezes Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) Jan Ostrowski i prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) Marek Konarzewski.

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera