Uczelnie i instytucje

Minister nauki: 30-proc. podwyżka wynagrodzeń nauczycieli akademickich od 1 stycznia

Warszawa, 27.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w drodze na posiedzenie rządu. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 27.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w drodze na posiedzenie rządu. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

30-procentowe podwyżki dla nauczycieli akademickich od 1 stycznia potwierdził w poniedziałek w Radiu Zet minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek zapowiedział też wzrost nakładów na Narodowe Centrum Nauki.

O to, kiedy nauczyciele akademiccy mogą się spodziewać podwyżek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek był pytany w porannym programie Radia Zet.

„Od 1 stycznia. Czekamy ostatecznie na budżet, rozporządzenie jest przygotowywane. W rozporządzeniu o 30 procent ponosimy minimalną płacę profesora. System naliczania wynagrodzeń, jeśli chodzi o akademicką kadrę nauczycielską, jest uzależniony od płacy profesorskiej” – odpowiedział. Dodał, że 30-procentowa podwyżka dotyczy wszystkich nauczycieli akademickich.

Szef resortu nauki powiedział też, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7300 zł. „Ta płaca będzie podniesiona do kwoty ponad 9 tys. zł. Mówimy o kwotach minimalnych, średnie zarobki zależą od uczelni” – tłumaczył minister Wieczorek.

„Mam nadzieję, że rozporządzenie w tej sprawie pojawi się na początku lutego. Musimy zaczekać na ostateczne podpisanie budżetu przez pana prezydenta. Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia, tak mamy to uzgodnione z ministrem finansów” – zapewniał minister nauki.

Słuchacze Radia Zet – za pośrednictwem prowadzącego – zadali też ministrowi pytanie, czy wzrośnie dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki.

„To nie jest przypadek, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosły za tego rządu o 22 proc. Wzrosną również, jeśli chodzi o Narodowe Centrum Nauki. Czekamy tylko na zatwierdzenie budżetu” – mówił Dariusz Wieczorek. I zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu odwiedzi Narodowe Centrum Nauki, by spotkać się z dyrektorem tej instytucji.

Na jak najszybsze spotkanie z nowym ministrem nalegali szefowie NCN w liście, który wysłali do szefa resortu 14 grudnia 2023 r. „Liczymy na nowe otwarcie oraz szybkie i skuteczne działania ze strony rządzących, które będą wspierać Narodowe Centrum Nauki w realizowaniu jego misji, jaką jest podniesienie jakości i efektywności badań naukowych, a także wzrost znaczenia polskiej nauki na świecie. Wysokość dotacji, jaką w tej chwili otrzymuje NCN, w żaden sposób nie odpowiada na zapotrzebowanie polskiego środowiska naukowego” – napisali wtedy przewodniczący Rady NCN prof. Robert Hasterok i dyrektor centrum prof. Krzysztof Jóźwiak.

O zwiększenie budżetu NCN apelowali również w bieżącym miesiącu prezes Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) Jan Ostrowski i prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) Marek Konarzewski.

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Porozumienie władz UJ i okupujących nieczynny akademik; strajk zakończy się w środę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera