Nauka dla Społeczeństwa

04.03.2024
PL EN
23.01.2024 aktualizacja 23.01.2024

NASK partnerem w europejskim projekcie nad stworzeniem komputera kwantowego

artystyczna wizja komputera kwantowego, wygenerowana przez AI, Adobe Stock artystyczna wizja komputera kwantowego, wygenerowana przez AI, Adobe Stock

Państwowy Instytut Badawczy NASK został jednym z 18 partnerów projektu EPIQUE, którego celem jest stworzenie komputera kwantowego opartego na fotonice.

Rozwój komputerów kwantowych jest wciąż na etapie tworzenia prototypów, a naukowcy wskazują przynajmniej kilka ścieżek rozwoju. Jedną z nich jest rozwiązanie oparte na technologiach fotonicznych i wykorzystaniu fotonów jako kubitów. Projekt EPIQUE (European Photonic Quantum Computer) będzie badał potencjał właśnie takich rozwiązań.

Projekt EPIQUE (na który Komisja Europejska przeznaczyła ponad 10 mln euro) jest jednym z sześciu projektów, które mają doprowadzić do powstania europejskiego komputera kwantowego w ramach inicjatywy Quantum Flagship, powołanej przez Komisję Europejską w 2018 r. Jej budżet wynosi ok. 1 miliarda euro. Liderem konsorcjum złożonego z 18 partnerów z 12 krajów jest Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”.

Oprócz polskiego instytutu NASK w projekcie biorą udział po trzy ośrodki naukowe z Włoch, Francji i Niemiec oraz instytucje z Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Czech, Portugalii i Danii.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na TEJ stronie. (PAP)

Nauka w Polsce

uka/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024